W rejonie Nowej Soli oraz Krosna Odrzańskiego zostaną rozbudowane dwa odcinki wałów przeciwpowodziowych. Prace dotyczą także obwałowania rzeki Czarna Struga, dopływu Odry. Inwestycje mają podnieść poziom ochrony przeciwpowodziowej mieszkańców.
Nurt Odry. Fot. Dariusz Sankowski/Pixabay
- Dwa projekty podnoszące poziom ochrony przeciwpowodziowej w woj. lubuskim będą kosztowały łącznie 244 mln zł
- Rozbudowy wałów i towarzyszącej infrastruktury dokona chińska spółka Sinohydro Corporation z Pekinu
- Termin zakończenia prac zaplanowano w obu przypadkach na I kw. 2023 r.
Prace przeprowadzi chińska spółka Sinohydro Corporation z Pekinu. Firma brała w przeszłości udział w modernizacji Wrocławskiego Węzła Wodnego.
Pierwszy kontrakt „Ochrona przeciwpowodziowa miasta Nowa Sól i obszarów poniżej miasta Krosno Odrzańskie. Kontrakt nr 1B.6/1 Nowa Sól etap I i II” opiewa na kwotę 144 mln zł. Roboty będą prowadzone na terenie woj. lubuskiego, w powiecie nowosolskim, na terenie gmin Nowa Sól i Otyń.
Drugi – „Ochrona przeciwpowodziowa miasta Nowa Sól i obszarów poniżej miasta Krosno Odrzańskie. Kontrakt nr 1B.6/2 Wężyska-Chlebowo” oszacowano na niespełna 100 mln zł. Teren inwestycji znajduje się w środkowo-zachodniej części powiatu krośnieńskiego, w obrębie lewobrzeżnej doliny rzeki Odry, na wysokości miejscowości Chlebowo i Chojna, leżących na lewym brzegu i miejscowości Połęcko położnej na brzegu prawym. Jego zasadnicza część leży w południowym sektorze gminy Maszewo, kraniec wschodni w peryferyjnej środkowo–zachodniej części gminy Krosno Odrzańskie, a część zachodnia terenu znajduje się w peryferyjnej północnej części gminy Gubin.
Na realizację obu przedsięwzięć wykonawca ma 1290 dni, co oznacza, że prace budowlane powinny się zakończyć w I kwartale 2023 r. Projekty będą współfinansowane z kredytu Banku Rozwoju Rady Europy (CEB) oraz budżetu państwa, a nadzorowane przez Jednostkę Realizującą Projekt Ochrony Przeciwpowodziowej Dorzecza Odry i Wisły – czytamy w komunikacie.
Pierwsze z zadań zostało podzielone na trzy etapy i obejmuje: W pierwszym etapie rozbudowę lewobrzeżnego wału przeciwpowodziowego Odry na długości 2,737 km, budowę obiektów związanych z nim funjonalnie oraz rozbudowę lewobrzeżnego oraz prawobrzeżnego wału cofkowego Czarnej Strugi i regulację jej koryta. Etap II to m.in. budowa wału Odry przegradzającego dolinę Czarnej Strugi (300 m) wraz z budową zjazdów i przejazdów przez wał oraz przepompowni przeciwpowodziowej, regulacja ujściowego odcinka Czarnej Strugi, rozbudowa obustronnych obwałowań rzeki Czarnej Strugi, a także obwałowania Kanału Energetycznego na długości około 75 m.
Drugie przedsięwzięcie to budowa nowego wału klasy II o długości 5,513 km wraz z urządzeniami towarzyszącymi i przebudową obiektów melioracyjnych, częściowa rozbiórka istniejącego wału, rozbudowa drogi gminnej, budowa rowów przywałowych i drogowych wraz przepustami, a także rozbudowa odcinka drogi wojewódzkiej nr 138 relacji Gubin–Połęcko oraz przebudowa napowietrznej linii energetycznej WN-110 kV relacji GPZ Dychów–GPZ Cybinka.
Przeczytaj także: Umowa na przebudowę stopnia wodnego w Przegalinie
Foto, video, animacje 3D, VR
Twój partner w multimediach.
Sprawdź naszą ofertę!
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.