Przebudowa węzła wodnego na Kanale Jamneńskim miałaby umożliwić przepływanie jednostek turystycznych pomiędzy jeziorem Jamno a Morzem Bałtyckim. Spółka Energa Invest z Grupy Energa przeprowadzi konsultacje społeczne dotyczące tej inwestycji.
Fot. Andrey Shevchenko/Adobe Stock
- Jezioro Jamno traci wodę i od 2013 r. podlega postępującej degradacji
- Instalacja sterownych wrót sztormowych na Kanale Jamneńskim ma poprawić sytuację
- Wielowariantowa koncepcja przebudowy węzła wodnego podlegać będzie konsultacjom
Za opracowanie koncepcji przebudowy Kanału Jamneńskiego, której plan został przekazany Państwowemu Gospodarstwu Wodnemu (PGW) Wody Polskie, odpowiedzialna jest właśnie spółka Energa Invest.
Koncepcja ta zawiera jeden wariant naprawczy oraz trzy kompleksowe warianty tzw. koncepcji właściwej. Dokumenty przedstawiają rozwiązania problemów z dotychczasowym funkcjonowaniem węzła wodnego na Kanale, w tym z brakiem możliwości przepływania jednostek turystycznych pomiędzy jeziorem Jamno a Morzem Bałtyckim – przekazała firma.
Wariant pierwszy koncepcji zakłada automatyzację obsługi wykonanych w wariancie naprawczym zasuw oraz budowę śluzy i przepławki szczelinowej. W drugim przewidziano usunięcie obecnie istniejących wrót sztormowych oraz wybudowanie śluzy dla jednostek pływających w morskiej części kanału, przepławki szczelinowej, zewnętrznego portu morskiego oraz portu wewnętrznego pomiędzy mostem drogowym a jeziorem wraz z przebudową mostu.
Z kolei wariant trzeci, podobnie jak drugi, przewiduje usunięcie wrót sztormowych i wykonanie przepławki szczelinowej. Ponadto, plan zakłada budowę portu pełnomorskiego, przebudowę mostu oraz wykonanie śluzy dla jednostek pływających w tej samej lokalizacji co przewidziany do przebudowy most.
Konsultacje odbędą się 3 grudnia br. oraz 7 grudnia br. w Mielnie.
Jezioro Jamno położone jest w woj. zachodniopomorskim, w gminie Mielno. Uchodzą do niego dwie rzeki (Dzierżęcinka i Unieść), struga Strzeżnica oraz kanały wodne Dobiesławiec i Łabusz. Do jeziora trafiają wody z oczyszczalni ścieków w Unieściu oraz wody deszczowe i pochłodnicze z gorzelni w Osiekach.
Poziom wody w jeziorze Jamno obniża się z roku na rok. Wśród przyczyn takiego stanu rzeczy wymienia się naturalne pogłębienie kanału, szybszy odpływ wody z jeziora oraz letnie susze. Żeglowność na Jamnie staje się niemożliwa, a w upalne dni może dochodzić do niebezpiecznego wykwitu sinic.
Czytaj więcej na: https://inzynieria.com/wpis-branzy/wiadomosci/3/55940,podpisano-umowe-na-opracowanie-koncepcji-przebudowy-kanalu-jamnenskiego © inzynieria.com
Czytaj więcej na: https://inzynieria.com/wpis-branzy/wiadomosci/3/55940,podpisano-umowe-na-opracowanie-koncepcji-przebudowy-kanalu-jamnenskiego © inzynieria.com
Grupa Energa jest jedną z czterech największych grup energetycznych w Polsce. Podstawowa działalność Grupy obejmuje dystrybucję, wytwarzanie oraz obrót energią elektryczną.
Przeczytaj także: Koniec modernizacji toru do portu w Stepnicy
Czytaj więcej na: https://inzynieria.com/wpis-branzy/wiadomosci/3/57124,koniec-modernizacji-toru-do-portu-w-stepnicy © inzynieria.com
Foto, video, animacje 3D, VR
Twój partner w multimediach.
Sprawdź naszą ofertę!
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.