• Partner portalu
  • Partner portalu
  • Partner portalu
Partnerzy portalu

Szlak żeglugowy Pisz–Warszawa zostanie udrożniony

Opublikowano: 24-12-2019 Źródło: PGW Wody Polskie

Wody Polskie opracowały koncepcję udrożnienia drogi wodnej z Warszawy na Wielkie Jeziora Mazurskie. Dotyczy ona takich rzek jak Pisa oraz Narew, a także Kanału Żerańskiego. Zaplanowano cztery główne zadania.


Port na Narwi w Ostrołęce. Fot. Wody Polskie Port na Narwi w Ostrołęce. Fot. Wody Polskie
  • Na Pisie powstaną m.in. dwa stopnie wodne i mała elektrownia wodna
  • Na Narwi zostaną poprawione warunki żeglugowe i zbadany stan obiektów hydrotechnicznych
  • Na Kanale Żerańskim zaplanowano likwidacje wypłyceń i umocnienie brzegów

Plan zakłada udrożnienie Pisy na całej długości (około 80 km), tak by stworzyć optymalne warunki żeglugowe, przygotować projekty retencyjnych obiektów hydrotechnicznych oraz produkcji energii elektrycznej.

W ramach zadania wybudowany zostanie stopień wodny w Piszu na Pisie, w skład którego wejdzie śluza żeglugowa, jaz, mała elektrownia wodna i przepławka dla ryb. W miejscowości powstanie zaplecze sprzętowo-remontowe. Kolejny stopień wodny będzie wybudowany w okolicy ujścia cieku Wincenta do Pisy. Plany zakładają też wskazanie problematycznych odcinków koryta rzeki, stworzenie eko-marin wzdłuż drogi wodnej i likwidację miejsc ograniczających żeglugę na Pisie. Dodatkowo zostaną zabezpieczone brzegi koryta rzeki na określonych odcinkach.

Rzeka Pisa w Piszu. Fot. Wody Polskie Rzeka Pisa w Piszu. Fot. Wody Polskie

W przypadku Narwi, od ujścia Pisy w Nowogrodzie do Pułtuska, zaplanowano opracowanie ujścia Pisy do Narwi w Nowogrodzie, weryfikację miejsc limitujących żeglugę na Narwi oraz określenie stanu obiektów hydrotechnicznych.


Na około 35 km Narwi od Pułtuska do Jeziora Zegrzyńskiego (wraz z samym jeziorem) Wody Polskie zamierzają poprawić warunki żeglugowe i zadbać o atrakcyjne turystycznie miejsca na terenie Jeziora Zegrzyńskiego, zarówno na ujściu Narwi jak i na początku Kanału Żerańskiego.

Zakres prac projektowych obejmuje: likwidację miejsc limitujących żeglugę na Narwi, określenie stanu technicznego obiektów hydrotechnicznych, koncepcję organizacji ujścia Narwi do Jeziora Zegrzyńskiego, szlak żeglowny przez Jezioro Zegrzyńskie oraz koncepcję organizacji ujścia wód Jeziora Zegrzyńskiego do Kanału Żerańskiego – czytamy w komunikacie.

Rzeka Narew. Fot. Wody Polskie Rzeka Narew. Fot. Wody Polskie

Na 17-kilometrowym odcinku Kanału Żerańskiego od Jeziora Zegrzyńskiego do śluzy Żerań zostaną sprawdzone głębokości, by zlikwidować wypłycenia. W planach ujęto także umocnienia brzegów w miejscach niebezpiecznych lub zagrożonych erozją.

W tym roku Państwowemu Gospodarstwu Wodnemu Wody Polskie przekazano grunty na potrzeby budowy zaplecza technicznego i budowy stopnia wodnego w Piszu. Trwa już przebudowa portu w Ostrołęce – ma on być ważnym przystankiem na trasie z Warszawy na Wielkie Jeziora Mazurskie.

Przeczytaj także: Modernizacja szlaku żeglownego od Mikołajek do Giżycka pochłonie 163 mln zł

Konferencje Inżynieria

WIEDZA. BIZNES. ATRAKCJE

Sprawdź najbliższe wydarzenia