• Chiński wykonawca zawarł dwa kontrakty na prace przeciwpowodziowe w rejonie Nowej Soli i Krosna Odrzańskiego
  • Łączna wartość projektów wynosi 244 mln zł
  • W pierwszym etapie powstanie 7 km wałów przeciwpowodziowych w Nowej Soli

Chińska firma Sinohydro Corporation rozpoczęła roboty. W rejonie Nowej Soli i Krosna Odrzańskiego zakres robót budowlanych obejmie obwałowania Odry oraz Czarnej Strugi, na obszarze gmin Nowa Sól oraz Otyń.

Ponieważ modernizacja nowosolskich wałów wiąże się z wycinką części drzew i zakrzaczeń rosnących na terenach inwestycyjnych, wykonawca dokona nasadzeń drzew na terenach wskazanych przez władze miasta. Na wniosek Wód Polskich pozostawi także w międzywalu enklawy dębów liczące do kilkudziesięciu drzew. Takie podejście służy wypracowaniu innowacyjnych standardów ochrony drzew rosnących na terenach inwestycyjnych. Celem jest zrównoważenie ochrony przyrodniczej z niezbędnym zabezpieczeniem przeciwpowodziowym. W ramach podjętych prac planowane są również nasadzenia roślinności wodnej oraz ukształtowanie siedlisk dla ryb – informują PGW Wody Polskie RZGW we Wrocławiu.


W kolejnym etapie prac w Nowej Soli i na obszarach poniżej Krosna Odrzańskiego powstaną wały przeciwpowodziowe na odcinku Wężyska-Chlebowo, które zabezpieczą teren o powierzchni ponad 4 tys. ha. Nowe budowle zapewnią ochronę przeciwpowodziową 2,8 tys. osób w miejscowościach Kosarzyn, Łomy, Chlebowo, Wężyska, Czarnowo, Sarbia, Chojna, Retno i Strumienno. Zakończenie prac na obu odcinkach nadodrzańskich wałów jest zaplanowano na I kw. 2023 r.

Z wykonawcą zawarto dwa kontrakty. Pierwszy, „Ochrona przeciwpowodziowa miasta Nowa Sól i obszarów poniżej miasta Krosno Odrzańskie Kontrakt nr 1B.6/1 Nowa Sól-Pleszówek etap I i II”, szacowany jest na około 144 mln zł. Roboty będą prowadzone na terenie województwa lubuskiego, w powiecie nowosolskim, na terenie gmin Nowa Sól i Otyń.

Drugi – „Ochrona przeciwpowodziowa miasta Nowa Sól i obszarów poniżej miasta Krosno Odrzańskie Kontrakt nr 1B.6/2 Wężyska-Chlebowo” – będzie kosztował około 100 mln zł. Teren inwestycji znajduje się w woj. lubuskim, w powiecie krośnieńskim, w gminach Krosno Odrzańskie, Maszewo i Gubin.

Przeczytaj także: Wody Polskie inwestują w ochronę przeciwpowodziową