• Partner portalu
  • Partner portalu
  • Partner portalu

Wały przeciwpowodziowe rzeki San zostaną rozbudowane

Opublikowano: 08-01-2020 Źródło: RZGW Rzeszów
Autor Wojciech Kwinta
Wojciech Kwinta
inzynieria.com

Dyrekcja Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej (RZGW) w Rzeszowie podpisała umowę na wykonanie rozbudowy lewego wału Sanu w gminie Gorzyce. Zadanie będzie realizowane w ramach „Projektu ochrony przeciwpowodziowej w dorzeczu Odry i Wisły” prowadzonego przez Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie.


Obwałowanie Sanu łączy się z prawostronnym wałem Wisły. Fot. RZGW Rzeszów Obwałowanie Sanu łączy się z prawostronnym wałem Wisły. Fot. RZGW Rzeszów
  • Około 4,45 km wałów Sanu w gminie Gorzyce zostanie rozbudowanych
  • Lewostronne obwałowania zostaną poszerzone i podwyższone o 0,5–1,0 m
  • Ochronią obszar około 3 tys. ha zamieszkały przez 1600 osób

Przedsięwzięcie „San III – rozbudowa lewego wału rzeki San w km 0+000-4+445, gm. Gorzyce woj. podkarpackie” o wartości ponad 25 mln zł zrealizuje firma Transpol Lider sp. z o.o. s.k. z Łojewa. Zadanie to, terytorialnie i technicznie łączy się z realizowanym od marca 2019 r. przez Wody Polskie projektem Wisła etap 2 – obwałowanie Sanu łączy się z prawostronnym wałem rzeki Wisły – czytamy w komunikacie.

Celem prac jest zwiększenie poziomu ochrony przeciwpowodziowej na terenie gmin Gorzyce i Zaleszany. Obszar o powierzchni 3 tys. ha zamieszkuje około 1600 osób. Lewostronny odcinek obwałowania rzeki San o długości 4,445 km zostanie poszerzony i podwyższony nawet o 0,5–1,0 m. W korpusie i podłożu wału zostanie wykonana przesłona przeciwfiltracyjna o głębokości od 8 do 14 m.


Teren inwestycji, od strony międzywala, na całej długości graniczy z obszarem Natura 2000 Dolina Dolnego Sanu. Prace zostaną wykonane ze szczególną dbałością o względy środowiskowe, by ograniczyć ich negatywny wpływ na środowisko naturalne. Wszystkie cenne siedliska przyrodnicze zostaną na czas prowadzenia robót budowlanych zabezpieczone poprzez zastosowanie ogrodzeń oddzielających obszary siedlisk od terenu prac. Drzewa i krzewy nieprzeznaczone do usunięcia, w pobliżu których prowadzone będą roboty budowlane, zostaną zabezpieczone przed ewentualnymi szkodami poprzez zastosowanie specjalnych ogrodzeń – informuje RZGW w Rzeszowie.

Obwałowanie Sanu w rejonie przeprawy promowej. Fot. RZGW Rzeszów

Obwałowanie Sanu w rejonie przeprawy promowej. Fot. RZGW Rzeszów

Plac budowy zostanie przekazany wykonawcy w styczniu br. Zgodnie z harmonogramem roboty mają zostać wykonane do końca 2020 r. W tym samym czasie zaplanowano zakończenie prac w ramach zadania Wisła etap 2.

Przeczytaj także: Modernizacja ostróg na Odrze za 117 mln zł

Powiązane

Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.