Prace prowadzono w rejonie szczególnie zagrożonym powodziami. W efekcie ma się zmniejszyć ryzyko zalania obszaru zamieszkanego przez 20 tys. osób.
Wały wiślane w Bieruniu po modernizacji. Fot. Wody Polskie
- Rozbudowa lewego wału przeciwpowodziowego Wisły w Bieruniu kosztowała około 4,66 mln zł
- Zmodernizowane obwałowanie ma chronić obszar o powierzchni ponad 40 km2
- W gminie miejskiej Bieruń mieszka 20 tys. osób
Prace w powiecie bieruńsko-lędzińskim prowadzono w ramach projektu Modernizacja i nadbudowa lewostronnego obwałowania rzeki Wisły w Bieruniu-Czarnuchowicach od ujścia rzeki Przemszy (przejazd wałowy na wysokości posesji przy ul. Mielęckiego 82) do mostu w ulicy Warszawskiej (droga nr 44) wraz z odwodnieniem terenów zawala wałów rzeki Przemszy - ETAP II w zakresie odcinka: km 1+780 – 2+450 i 2+579 – 3+031.
Modernizacja wałów przeciwpowodziowych wraz z ich podniesieniem i uszczelnieniem ma podnieść poziom bezpieczeństwa terenów chronionych przez lewy wał rzeki Wisły w Bieruniu–Czarnuchowicach. Rejon ulic Przyjaźni, Tatarkowej, dr A. Mielęckiego, Promiennej, J. Tyrny, Piekło, Jedwabnej, Równoległej, Przecznica, M. Karłowicza jest szczególnie narażony na powodzie. Podczas takich wydarzeń w 1997 r. oraz 2010 r. pod wodą znalazło się kilkaset budynków, zalana została też oczyszczalnia ścieków.
Gmina Bieruń w czasie powodzi. Fot. Wody Polskie
Zmodernizowane i nadbudowane lewostronne obwałowanie rzeki Wisły zabezpiecza bezpośrednio i pośrednio przed skutkami oraz ryzykiem powodzi obszar ponad 40 km2, zapewniając bezpieczeństwo przeciwpowodziowe 20 tys. mieszkańców gminy Bieruń – informują Wody Polskie w Gliwicach.
W 2018 r. przebudowano jeden z przepustów wałowych. Zakończone teraz zadanie to II etap prac, kluczowy dla tego odcinka rzeki.
Obejmowało ono m.in. zdjęcie korpusu wału do rzędnej wody miarodajnej, zagęszczenie wierzchniej warstwy istniejącego korpusu, wyniesienie korony wału z gruntu dowiezionego (skały płonnej) do poziomu wody kontrolnej, uszczelnienie korpusu wału bentomatą do poziomu wody kontrolnej, przebudowę przepustów wałowych, wykonanie drogi technologicznej w koronie wału, wyniesienie korony wału do rzędnych projektowanych – czytamy w komunikacie.
Korona wału o szerokości 4 m posłuży jako ścieżka rowerowa – dostosowano ją do standardu obowiązującego w aglomeracji górnośląskiej tworząc szeroki na 3 m ciąg pieszo-rowerowy.
Koszt inwestycji wyniósł ponad 4,66 mln zł brutto.
Przeczytaj także: Nowa Sól: budowa wałów przeciwpowodziowych rozpoczęta
Foto, video, animacje 3D, VR
Twój partner w multimediach.
Sprawdź naszą ofertę!
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.