• Partner portalu
  • Partner portalu
  • Partner portalu
Partnerzy portalu

Na Żuławach zakończono odbudowę trzech ostróg na Wiśle

Opublikowano: 02-06-2020 Źródło: Wody Polskie

W gm. Ostaszewo odbudowano trzy ostrogi na Wiśle. Dzięki temu na Żuławach po renowacji jest już 16 z 19 ostróg, wkrótce dołączą do nich pozostałe. Wartość całego projektu Wód Polskich wynosi 23,6 mln zł.


Odbudowana ostroga na żuławskiej Wiśle. Fot. RZGW Gdańsk Odbudowana ostroga na żuławskiej Wiśle. Fot. RZGW Gdańsk
  • Odbudowa ostróg na żuławskim odcinku Wisły poprawi warunki żeglugowe i wzmocni ochronę przeciwpowodziową
  • W dwóch etapach prac wyremontowano 27 takich obiektów, pozostały jeszcze trzy
  • W tej części rzeki zbudowano w XIX w. 700 ostróg

W 2019 r. odbudowano 16 ostróg w gminach Suchy Dąb, Lichnowy i Pelplin. Prace przy pozostałych trzech rozpoczęto we wrześniu ub.r. Wykonawcą było Przedsiębiorstwo Usług Wodnych sp. z o.o. z Warszawy. Zadanie jest realizowane w ramach projektu Wód Polskich Kompleksowe Zabezpieczenie Przeciwpowodziowe Żuław – Etap II – Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej w Gdańsku. Budżet całego przedsięwzięcia wynosi 127 mln zł. 85% tej kwoty pokryło dofinansowanie ze środków unijnych.

Podczas robót budowlanych położono fundamenty z materacy faszynowych i umocowano ostrogi w skarpie brzegowej. Następnie odbudowano korpusy i głowice, a także wykonano umocnienia brzegowych poniżej oraz powyżej ostróg. Zastosowano też okładziny z koszy gabionowych wypełnionych kamieniem.


Ostrogi są to poprzeczne do brzegu konstrukcje faszynowo-kamienne mające na celu odsunięcie nurtu od brzegu i jego koncentrację, co sprzyja utrzymaniu warunków żeglugowych, szczególnie istotnych dla pracy lodołamaczy. Jednocześnie ostrogi redukują erozję brzegową i chronią wały przeciwpowodziowe, zwłaszcza w miejscach, gdzie stopa wału znajduje się w bezpośrednim sąsiedztwie linii brzegowej – czytamy w komunikacie.

Fot. RZGW Gdańsk Fot. RZGW Gdańsk

Ostrogi na Żuławach są ważnym elementem wspomagającym utrzymanie żeglowności Wisły, która jest częścią międzynarodowej drogi wodnej E40 łączącej Morze Bałtycki z Morzem Czarnym. Mają też znaczenie w ochronie przeciwpowodziowej. Są niszczone przez erozję, a skutkiem tego jest dekoncentracja nurtu wywołująca np. powstawanie płytkich przemiałów i miejsc zatorogennych, które znacząco utrudniają lub wręcz uniemożliwiają żeglugę.

W pierwszym etapie projektu zabezpieczenia przeciwpowodziowego Żuław, zakończonym w 2015 r., na żuławskim odcinku Wisły wyremontowano 11 ostróg. W tym odbudowanych będzie 19. Wszystkich jest 700, a zbudowano je w XIX w. w trakcie regulacji dolnego odcinka Wisły.

Przeczytaj także: Odbiór techniczny śluzy Guzianka II. A kiedy otwarcie?

Foto, video, animacje 3D, VR

Twój partner w multimediach.

Sprawdź naszą ofertę!