Partnerzy portalu

Budowa CPK to wielkie wyzwanie – także geoinżynieryjne

Opublikowano: 27-07-2020 Źródło: CPK

Państwowy Instytut Geologiczny-Państwowy Instytut Badawczy będzie współpracować przy budowie Centralnego Portu Komunikacyjnego (CPK). Instytut m.in. ma brać udział w badaniach terenowych, czy doradzać przy rozpoznawaniu podłoża np. pod planowane inwestycje drogowe i kolejowe.


Fot. 63ru78/Adobe Stock Fot. 63ru78/Adobe Stock
  • Państwowy Instytut Geologiczny posiada wybitnych ekspertów z zakresu geologii
  • Centralny Port Komunikacyjny powstanie 37 km na zachód od Warszawy
  • Do lotniska prowadzić ma m.in. 10 tzw. szprych kolejowych

Państwowy Instytut Geologiczny zajmuje się badanami budowy geologicznej Polski, ale też wypełnia zadania państwowej służby geologicznej i państwowej służby hydrogeologicznej. To właśnie dzięki tej jednostce odkryto najważniejsze polskie złoża surowców mineralnych. Instytut należy do EuroGeoSurveys, organizacji, która zrzesza europejskie służby geologiczne, współpracuje też z ośrodkami z całego świata. Podpisano już umowę o współpracę między Instytutem a spółką odpowiedzialną za budowę Centralnego Portu Komunikacyjnego.

To zapowiedź merytorycznej współpracy, która musi przełożyć się na szybki postęp prac przy tym ważnym infrastrukturalnym projekcie – powiedział Marcin Horała, pełnomocnik rządu ds. CPK. Celem współpracy jest konsultacja i wybór metod badawczych, a także optymalizacja standardu badań terenowych. Spółka CPK i Instytut mają powołać zespół roboczy.


Posiadamy ponad stuletnie doświadczenie, wiedzę i wybitnych ekspertów z zakresu geologii inżynierskiej, hydrogeologii i geozagrożeń. Skutecznie doradzimy, jakie czynniki geologiczne powinny być uwzględnione w procesie planowania, przygotowywania i prowadzenia inwestycji oraz pomożemy w interpretacji danych geologicznych pozyskanych w trakcie prac – dodał dr inż. Mateusz Damrat, dyrektor Instytutu.

Źródło: CPK Źródło: CPK

Umowa będzie obowiązywać przez cały okres trwania tej inwestycji. To już kolejny tego typu kontrakt: wcześniej nawiązano współpracę z Generalną Dyrekcją Dróg Krajowych i Autostrad (koordynacja inwestycji, np. poszerzenia autostrady A2 czy budowa Obwodnicy Aglomeracji Warszawskiej). Spółka CPK kooperuje też np. z Instytutem Meteorologii i Gospodarki Wodnej (dane niezbędne do planowania lotniska).

Budowa Centralnego Portu Komunikacyjnego

Powstać ma w centralnej Polsce, 37 km na zachód od Warszawy, zgodnie z planami, powinien zająć 3 tys. ha. Będzie zintegrowany z transportem kolejowym i drogowym: prowadzić ma do niego m.in. 10 tzw. szprych kolejowych ze wszystkich stron Polski. W pierwszym etapie Port Lotniczy Solidarność będzie obsługiwać do 45 mln pasażerów rocznie, a docelowo – 100 mln. Uruchomienie pierwszego etapu lotniska przewidziano na koniec 2027 r. Z kolei inwestycje kolejowe zaplanowano na lata 2020–2034.

Państwowy Instytut Geologiczny otwarto 101 lat temu, w maju 1919 r. Dziś to jeden z najstarszych instytutów naukowo-badawczych, jednocześnie największy ośrodek geologii w Polsce. W 2009 r., za zasługi dla rozwoju polskiej nauki i gospodarki, Rada Ministrów przyznała tej jednostce status Państwowego Instytutu Badawczego.

Przeczytaj także. NASZ WYWIAD. Wild – CPK ma być pierwszym środkowoeuropejskim hubem przesiadkowym

Konferencje Inżynieria

WIEDZA. BIZNES. ATRAKCJE

Sprawdź najbliższe wydarzenia