• Celem budowy jest m.in. stabilizacja poziomu wód gruntowych
  • Studium będzie gotowe jeszcze w tym roku
  • Budowa stopnia to element większego projektu

W skład stopnia wodnego w Piszu wejdą: jaz piętrzący, śluza żeglugowa, mała elektrownia wodna oraz przepławka. Celem budowy jest zwiększenie retencji w zlewni Jeziora Roś i przeciwdziałanie skutkom suszy. Jak poinformowano, we wspomnianym jeziorze można magazynować do 25 mln m3 wody. Wypadkową braku stopnia wodnego jest jednak to, że po roztopach czy dużych opadach woda z Jeziora Roś i połączonych z nim Śniardw samoczynnie odpływa Pisą do Narwi. Tym samym zmniejsza się ilość wody retencjonowanej. Zadaniem stopnia będzie hamowanie tego odpływu. Ponadto np. w okresie letnich niżówek woda będzie zrzucana do Pisy (za tym pójdzie stabilizacja poziomu wód gruntowych m.in. na terenie przesychającej Puszczy Piskiej).

Studium – co zostanie wykonane?

W ramach studium przeprowadzonych zostanie cały szereg analiz. Jedna z nich będzie dotyczyć otoczenia społeczno–gospodarczego, prawnego i finansowego. Z kolei w analizie wielowariantowej wskazana zostanie najkorzystniejsza lokalizacja stopnia w Piszu. Badaniami terenowymi objęty zostanie obszar samego stopnia, ale także ten narażony na stałe oddziaływanie piętrzenia (np. tereny przyległe do koryta Pisy). Wykonawca opracuje rozwiązania, które zabezpieczą infrastrukturę przed oddziaływaniem maksymalnego piętrzenia.


W studium wskazane mają być też ewentualne środowiskowe skutki budowy stopnia wodnego. Dokumentacja gotowa będzie w październiku br. Wartość kontraktu to 0,8 mln zł. Studium opracuje firma Antea Polska S.A.

Stopień wodny w Piszu oddany do użytku powinien zostać w 2028 r. Do końca 2025 r. przewidziano prace projektowe. Potem roboty budowlane potrwają około dwóch lat.

Pracy jest dużo

Inwestycja w Piszu, o całkowitej wartości 100 mln zł, to element większego projektu – odtworzenia drogi wodnej z Warszawy na Wielkie Jeziora Mazurskie. Koncepcja udrożnienia szlaku już jest gotowa, podzielono ją na cztery części: Kanał Żerański na odcinku od Jeziora Zegrzyńskiego do śluzy Żerań (17 km); Narew od Pułtuska do Jeziora Zegrzyńskiego (35 km); Narew od ujścia Pisy w Nowogrodzie do Pułtuska oraz Pisa na całej długości (80 km). W 2020 r. udrożniono Narew na długości 62 km (od Nowogrodu do miasta Różan).

Przeczytaj także: Mazury – zaczął się remont Kanału Szymońskiego. Na czym polega?