HS2 to druga co do wielkości linia dużych prędkości w Wielkiej Brytanii, która połączy Londyn, Birmingham, Manchester i Leeds. Realizacja inwestycji rozpoczęła się w ubiegłym roku, a niedawno podpisano umowę na wykonanie prac geotechnicznych na jednym z odcinków linii. Wartych 167 mln funtów robót podjęli się Keller Group i VSL International.
Fot. Peter Sterling / Adobe Stock
Prace realizowane będą na odcinku C1 linii pomiędzy Londynem a West Midlands. Na blisko 22-kilometrowej trasie znaleźć się mają m.in. wiadukt o długości 3,4 km i 16-kilometrowy dwunawowy tunel.
Wykonawca prac geotechnicznych odpowiedzialny jest m.in. za posadowienie fundamentów palowych pod wiadukty, wykonanie konstrukcji oporowych dla szybów wentylacyjnych, a także roboty ziemne w punkcie planowanego przejścia między nawami tunelu.
Na ten moment zakończono już badania geotechniczne i próbne obciążenia pali, a roboty przeniesiono w miejsce południowego portalu tunelu, który będzie punktem startowym dla maszyn drążących obiekt. Rozpoczęto już także prace nad wykonaniem pierwszej ściany szczelinowej dla jednego z szybów.
W szczycie realizacji na placu budowy pracować ma około 270 osób.
Źródło: hs2.org.uk
Budowa nowej linii kolejowej podzielona jest na trzy etapy, obejmujące odcinki Londyn–West Midlands, West Midlands–North, Manchester–Leeds. Pierwszy fragment ma być gotowy między 2029 a 2033 r. Powstanie tu ponad 225 km trasy, z czego ponad 100 km przebiegać będzie w tunelach. Na tej linii powstanie także najdłuższy wiadukt w Wielkiej Brytanii.
W sumie system kolei dużych prędkości HS2 obejmie 25 stacji i docelowo pozwoli obsłużyć około 30 mln osób.
Przeczytaj także: Tunel pod Stonehenge na celowniku aktywistów
Konferencje Inżynieria
WIEDZA. BIZNES. ATRAKCJE
Sprawdź najbliższe wydarzenia
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.