Trzy podmioty złożyły wnioski o dopuszczenie do udziału w postępowaniu dotyczącym opracowania dokumentacji przedprojektowej i projektowej dla budowy stopnia wodnego na Wiśle poniżej Włocławka – SW Siarzewo. Wykonawca, który zajmie się także uzyskaniem pozwolenia na realizację inwestycji, zostanie wyłoniony w ramach dialogu konkurencyjnego (unijna procedura).
Stopień wodny Siarzewo. Wiz.: Arup. Źródło: Energa S.A.
- Budowa pochłonąć ma maksymalnie 4,5 mld zł
- Roboty powinny rozpocząć się za trzy lata
- Stopień Siarzewo budzi sprzeciw ekologów
Dialog konkurencyjny to złożony sposób wyboru wykonawcy, może trwać wiele miesięcy, a ze względu na wartość przedsięwzięcia powyżej progów unijnych mogą zgłaszać się podmioty z całego świata. Wody Polskie poinformowały, że wnioski złożyły:
- konsorcjum: HaskoningDHV Polska z Warszawy (lider), Energoprojekt-Warszawa;
- China National Electric Engineering z Chin;
- konsorcjum: Arcadis z Warszawy (lider), PBW Inżynieria z Wrocławia, Antea Polska z Katowic.
Obecnie Wody Polskie analizują złożone wnioski.
Budowa stopnia wodnego Siarzewo
Projekt zakłada budowę stopnia wodnego na 706-707 km Wisły, jazu o 15 przęsłach, śluzy żeglownej z miejscami do postoju jednostek pływających i lodołamaczy, koryta obejścia stopnia, dwóch przepławek dla ryb oraz urządzeń do spływu ryb w dół rzeki. Zaplanowano też budowę elektrowni wodnej o mocy 80 MW. Koszt oszacowano na maksymalnie 4,5 mld zł. Jeśli wszystko ułoży się zgodnie z planem, budowa rozpocznie się na przełomie 2023 i 2024 r., a skończy do 2029 r.
Wiz.: Arup. Źródło: Energa S.A.
Stopień Siarzewo a protesty ekologów
Pomysł na przeprowadzenie tej inwestycji już dawno wywołał duże emocje wśród organizacji ekologicznych, które stwierdziły m.in., że budowa stopnia Siarzewo wiąże się z przekształceniem koryta Wisły między Siarzewem a Włocławkiem w zbiornik przepływowy, co będzie oznaczać m.in. trwałe zalanie znacznej części doliny rzeki w tym miejscu i całkowite zniszczenie obszaru Natura 2000 – Włocławska Dolina Wisły. Inwestor twierdzi z kolei, że stopień ma mieć relatywnie niewielki negatywny wpływ na środowisko.
Wiz.: Arup. Źródło: Energa S.A.
Cel budowy stopnia wodnego
Wody Polskie twierdzą, że budowa tego stopnia oznacza wiele korzyści. Poza ochroną przeciwpowodziową i zapewnieniem odpowiednich warunków dla pracy lodołamaczy, obiekt powinien też np. zwiększyć bezpieczeństwo, mającej już pół wieku, tamy we Włocławku. Planowany stopień ma też umożliwić rozwój śródlądowych dróg wodnych (droga E-40). Cała strategia zakłada rewitalizację Odrzańskiej Drogi Wodnej, przywrócenie żeglowności Wisły od Warszawy do Gdańska oraz połączenie Odry, Noteci, Wisły i Bugu. Obejmuje również budowę Kanału Śląskiego łączącego Wisłę i Odrę.
Przeczytaj także: Stopień wodny Siarzewo na Wiśle – kontrowersyjny projekt?
Konferencje Inżynieria
WIEDZA. BIZNES. ATRAKCJE
Sprawdź najbliższe wydarzenia
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.