Podpisano umowę na opracowanie wielobranżowej dokumentacji projektowej przebudowy Nabrzeża Pomocniczego w Porcie Gdynia.
Fot. WrightStudio.Adobe Stock
W przypadku gdyńskiego portu to pierwsza umowa, która zakłada, że wykonawca zobowiązany jest do pracy z użyciem metody BIM (ang. Building Information Modeling), czyli oprogramowania umożliwiającego komputerowe opracowanie modeli i prototypów obiektów. W komunikacie napisano, że wykorzystanie metodyki BIM jest jednym z elementów szeroko pojętego trendu smart port.
Poinformowano również, że zastosowanie tego typu narzędzi w trakcie przygotowywania dokumentacji projektowej pozwoli na optymalizację czasu niezbędnego na komunikację pomiędzy stronami procesu.
Zgodnie z umową, inwestor z wykonawcą będą komunikować się poprzez platformę wymiany danych CDE (ang. Common Data Evironmental), do tego powstaną modele BIM Nabrzeża Pomocniczego oraz obiektu biurowego. Wykonanie szczegółowych modeli BIM ma na celu zminimalizowanie wystąpienia niezgodności na etapie realizacji robót budowlanych, a tym samym zmniejszenie kosztów realizowanego projektu.
Wielobranżową dokumentację przygotuje Biuro Projektów Budownictwa Morskiego Projmors, które będzie również pełnić nadzór autorski w trakcie robót budowlanych.
Przeczytaj także: Woda zaleje porty morskie?
Konferencje Inżynieria
WIEDZA. BIZNES. ATRAKCJE
Sprawdź najbliższe wydarzenia
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.