Trwa realizacja drugiego etapu inwestycji, której celem jest budowa drogi wodnej łączącej Zalew Wiślany z Zatoką Gdańską. Wykonawca przystąpił już do robót związanych ze wzmacnianiem podłoża gruntowego pod drogę, prowadzącą do mostu obrotowego, który powstanie w Nowakowie. Przygotowywane są także drogi technologiczne, a plac budowy jest zagospodarowywany pod kątem logistycznym.
Źródło: Materiały prasowe Budimex S.A.
Jak przekazał wykonawca, firma Budimex S.A., trwają roboty wzmocnieniowe pod nasypy drogowe, które są wykonywane w technologii drenów prefabrykowanych i nasypów przeciążeniowych, a także kolumn betonowych, zbrojonych profilami stalowymi.
Most obrotowy w Nowakowie
W najbliższym czasie wykonane zostanie także posadowienie obiektu mostowego. Będzie on miał 104,3 m długości, a rozpiętość przęseł wyniesie 2 x 51,5 m. Przeprawa zastąpi obecny most pontonowy, będący ograniczeniem dla żeglugi.
Most w Nowakowie wykonywany jest w celu likwidacji utrudnienia nawigacyjnego, które jest powyżej tego mostu w kierunku północnym, tzw. most pontonowy. To przedsięwzięcie pozwoli na usunięcie największych utrudnień nawigacyjnych i poszerzenie toru na rzece Elbląg do parametrów opisanych projektem budowlanym – tłumaczy Andrzej Małkiewicz, naczelnik Wydziału Realizacji Inwestycji w Urzędzie Morskim w Gdyni.
Wkrótce do Portu Gdańsk dotrze także pierwszy transport ścianek szczelnych z Luksemburga. Zostaną one przeładowane na pontony transportowe i dostarczone na plac budowy nowej drogi. Posłużą do obudowy odcinka toru wodnego na rzece Elbląg. W sumie powierzchnia nowych ścian i brzegów rzeki wyniesie ponad 300 km2. W kolejnym etapie rozpoczęte zostaną roboty kafarowe.
W zakres zadania wchodzi nie tylko budowa mostu w Nowakowie oraz przebudowa istniejącego toru wodnego na rzece Elbląg na długości 10,4 km (obudowane brzegi przejmą funkcję przeciwpowodziowych wałów ziemnych), ale także budowa przystani niskich, które ułatwią dostęp do rzeki. Dodatkowo, zmieniony zostanie – na odcinku 2 km – układ drogowy.
Wartość kontraktu to ponad 570 mln zł. Umowa z wykonawcą została podpisana w kwietniu br., czas na realizację przedsięwzięcia wynosi 24 miesiące.
Fot. Materiały prasowe Budimex S.A.
Droga wodna Zalew Wiślany–Zatoka Gdańska
Nowy kanał żeglugowy ma wykorzystać potencjał portu w Elblągu – umożliwi m.in. wpływanie tam jednostek o zanurzeniu do 4 m). Uzyskana w ten sposób droga wodna będzie miała od 60 do 120 m szerokości i 22 km długości. Budowa toru wodnego pozwoli skrócić trasę między portami morskimi w Gdyni i Gdańsku a portem w Elblągu o 94 km i ominąć tym samym kontrolowaną przez Rosję Cieśninę Piławską.
Etap I przedsięwzięcia obejmuje budowę Portu Osłonowego od strony Zatoki Gdańskiej, kanału żeglugowego ze śluzą i konstrukcją zamknięć ze stanowiskami oczekiwania od strony Zatoki Gdańskiej i Zalewu Wiślanego oraz oznakowaniem nawigacyjnym i budynków kubaturowych, w tym kapitanatu Nowy Świat. W ramach tej części powstaje również nowy układ drogowy, z dwoma ruchomymi stalowymi mostami o pionowej osi obrotu, które umożliwiać będą niezakłócony przejazd nad kanałem. Na Zalewie Wiślanym budowana jest wyspa, na której składowany będzie urobek, a docelowo stanowić będzie siedlisko dla ptaków. Etap III, scalający całą inwestycję, to roboty pogłębiarskie na Zalewie Wiślanym i rzece Elbląg.
Przeczytaj także: Falochron, sztuczna wyspa, most – aktualne prace na Mierzei Wiślanej
Konferencje Inżynieria
WIEDZA. BIZNES. ATRAKCJE
Sprawdź najbliższe wydarzenia
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.