Partnerzy portalu

O dobrych praktykach w geoinżynierii

Opublikowano: 29-10-2021 Źródło: inzynieria.com

W dniach 21–23 września br. w podkrakowskich Tomaszowicach, a także na platformie Akademia Inżynierii, odbyła się XI Konferencja Geoinżynieria w Budownictwie. To znane szeroko w branży wydarzenie jak co roku zgromadziło specjalistów z różnych sektorów budownictwa i każdej ze stron procesu inwestycyjnego.


Debata podczas XI Konferencji Geoinżynieria w Budownictwie. Fot. Quality Studio Debata podczas XI Konferencji Geoinżynieria w Budownictwie. Fot. Quality Studio

Osią narracji konferencyjnej w tym roku były dobre praktyki w geoinżynierii. Omawiali je zarówno prelegenci, jak i uczestnicy nowo wprowadzonych do programu debat: przedstawiciele najważniejszych generalnych wykonawców i podwykonawców. 

Wydarzenie zainaugurowała Przewodnicząca Konferencji, Monika Socha-Kośmider.

Monika Socha-Kośmider, Wydawnictwo INŻYNIERIA sp. z o.o. Fot. Quality Studio Monika Socha-Kośmider, Wydawnictwo INŻYNIERIA sp. z o.o. Fot. Quality Studio

Pierwszą sesję, której tematem były dobre praktyki w geotechnice, rozpoczęli Mariusz Leszczyński (Komitet techniczny KT254 ds. geotechniki w Polskim Komitecie Normalizacyjnym) oraz dr inż. Jarosław Rybak (Politechnika Wrocławska), którzy nader błyskotliwie, ale i rzeczowo wypunktowali problemy nękające branżę geotechniczną. Jak zauważyli, to właśnie ta branża jest przecież motorem rozwoju oraz przewodnią siłą budownictwa: i kubaturowego, i infrastrukturalnego. Szczególnie podkreślona została rola projektanta: ważnym jest, by projektant działał samodzielnie, nie może jedynie podzlecać otrzymanych zadań – stwierdził dr Jarosław Rybak.

Michał Januszewski, ArcelorMittal. Fot. Quality Studio Michał Januszewski, ArcelorMittal. Fot. Quality Studio

Następnie głos zabrał Michał Januszewski, dyrektor działu grodzic w firmie Arcelor Mittal, która była Generalnym Sponsorem Konferencji. Zgodnie z tematem sesji poruszył kwestię dobrych praktyk w geotechnice – analizując jednocześnie stan rynku i punktując wyzwania, jakim stawia czoła branża. 

Świat rozwija się w zastraszającym tempie, wozimy nawet najmniejsze rzeczy z drugiego końca świata; dla miast wyzwaniem jest ukrycie infrastruktury pod ziemią – mówił ekspert. Mamy jednak wszelkie narzędzia, żeby móc optymalnie projektować rozwiązania – zaznaczył. 

Tuż po nim na scenę wkroczył dr hab. inż. Marek Salamak, prof. PŚ (Politechnika Śląska), który podjął się prezentacji poważnych i inspirujących wyzwań z zakresu cyfryzacji procesów budowlanych. To w ostatnich latach coraz nośniejszy temat, jako że digitalizacja dokonuje coraz szerszej ekspansji w obrębie kolejnych sektorów budownictwa. Nie możemy zamykać się na rozwój technologii, budownictwo musi odejść od papierowej dokumentacji na rzecz cyfrowego obiegu – tak jak to zrobiły inne gałęzie przemysłu – radził profesor. Jak zauważył, w najbardziej rozwiniętych krajach świata obowiązkowy jest BIM. Być może również w Polsce, w ramach realizacji zamówień publicznych, powinien być on stosowany – jako że jest, według eksperta, jednym z najbardziej obiecujących osiągnięć w budownictwie. 

Kolejny referat również dotyczył przestrzeni cyfrowej – prof. dr hab. inż. Andrzej Truty z Politechniki Krakowskiej omówił temat modelowania MES w zagadnieniach współpracy konstrukcji z podłożem. Szczególnie interesujące okazały się rozważania na temat warunków pozyskiwania danych do modelowania – np. sugestia, iż w przypadku badań trójosiowych specjaliści powinni mieć możliwość wglądu do dokumentacji fotograficznej próbek przed i po badaniu. To istotny wniosek, który na pewno przyczyniłby się do zwiększenia efektywności pracy ekspertów.

Sesję zamknął przedstawiciel Stowarzyszenia Inżynierów Doradców i Rzeczoznawców Michał Siejda. W swojej prelekcji omówił stale aktualny temat sporów w branży budowlanej. Jak się okazało, jedne z najważniejszych przyczyn sporów to wzrost kosztów realizacji inwestycji oraz odmienne warunki zastane na placu budowy. O ile na wzrost kosztów realizacji zadania często nie mamy wpływu, tak możemy zapobiec wielu niespodziankom, które mogą pojawić się po rozpoczęciu robót. Rozwiązaniem jest wykonanie szczegółowych badań geotechnicznych.

Paweł Kośmider, Wydawnictwo INŻYNIERIA sp. z o.o. Fot. Quality Studio Paweł Kośmider, Wydawnictwo INŻYNIERIA sp. z o.o. Fot. Quality Studio

Po zakończonym dniu obrad Uczestnicy Konferencji mieli okazję wspólnie pobiesiadować podczas kolacji grillowej w restauracji Spichlerz.

Drugi dzień Konferencji

Poranną sesję, tym razem dotyczącą budowy zabezpieczeń przeciwpowodziowych, rozpoczął dr hab. inż. Paweł Popielski, prof. PW. Ekspert z Politechniki Warszawskiej wygłosił referat pt. Potrzeby badań podłoża i analiz numerycznych w kontekście projektowania oraz oceny stanu wałów przeciwpowodziowych. Jak podkreślił profesor, wały przeciwpowodziowe pracują okresowo, co oznacza, iż nawet lokalna awaria może stać się przyczyną powodzi. Remedium na to powinny być badania i analizy prowadzone przez specjalistów. Szczególnie badania geotechniczne są niezbędne – należy jednak poprzedzić je badaniami geofizycznymi.

Kolejną prelegentką była dr inż. Aleksandra Borecka, reprezentantka Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie, która omówiła systemy wspomagania decyzji w zagrożeniu powodziowym. Jednym z ważniejszych postulatów przez nią zgłoszonych była konieczność zdefiniowania na nowo powodzi – z uwagi na specyficzny charakter powodzi występujących na terenach miejskich. Ekspertka odniosła się także do zmian w zakresie geologii na terenach zalewowych – współczesne narzędzia są bowiem w stanie wskazać, gdzie te zmiany zachodzą, co pozwala ocenić konsekwencje powodzi.

Następnie głos zabrała Małgorzata Sikora, dyrektor Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Krakowie PGW Wody Polskie. W swoim wystąpieniu przedstawiła inwestycje przeciwpowodziowe realizowane przez swoją jednostkę. Poza przekazaniem informacji o projektach, które (o)chronią tereny Małopolski, ekspertka podzieliła się także doświadczeniem w planowaniu działań, podkreślając wartość wymiarowania wód.

Kolejna prelekcja, przygotowana przez Daniela Strojka z firmy GGT Solutions S.A., Złotego Sponsora Konferencji, dotyczyła wykorzystania grodzic stalowych jako ekonomicznego i ekologicznego sposobu wykonywania zabezpieczeń przeciwpowodziowych. Specjalista omówił tę kwestię, bazując na przykładach budowy wałów przeciwpowodziowych, przebudowy kanałów Czarny Kanał i Racza Struga oraz zabezpieczenia przed powodzią miasta Krosno Odrzańskie.

Tuż po nim wystąpił Dawid Jasiński z Grupy Pietrucha (która również była Złotym Sponsorem Konferencji), a zaprezentował innowacyjne technologie budowy ścian przeciwfiltracyjnych oraz uszczelnień połączeń sekcji ścian szczelinowych. W szczególności zaznaczył zalety grodzic winylowych, będących alternatywą grodzic stalowych. Alternatywą równie wytrzymałą, a w dodatku posiadającą dodatkowe walory estetyczne – można je bowiem produkować w różnych kolorach.

Ukoronowaniem tej sesji była debata, którą poprowadzili prof. dr hab. Paweł Popielski z Politechniki Warszawskiej oraz dr inż. Jarosław Rybak z Politechniki Wrocławskiej. Uczestniczyli w niej: dr inż. Aleksandra Borecka (AGH), Michał Januszewski (ArcelorMittal), Dawid Jasiński (Grupa Pietrucha), Dawid Kruk (Keller Polska), Wojciech Pałczyński (NDI), Sławomir Płyś (Keller Polska), Małgorzata Sikora (Wody Polskie), Daniel Strojek (GGT Solutions) oraz Łukasz Then (PORR).

Uczestnicy debaty, analizując bolączki rynku budowlanego w sektorze zabezpieczeń przeciwpowodziowych, zwrócili uwagę na to, iż przepisy i normy powinny być aktualizowane zgodnie ze zmieniającymi się warunkami technologicznymi. Całkowicie normalne jest, że przepisy i normy nie nadążają za technologiami, ale nie mogą to być dwa czy trzy kroki – mówił Dawid Jasiński. Niestety – w tym zakresie brakuje jeszcze dobrych praktyk. Pozytywną informacją było z kolei to, iż, jak zapewniał Michał Januszewski, dobre praktyki są stosowane w zakresie hydrotechniki morskiej poprzez implementację zaleceń do projektowania konstrukcji morskich. W tym kierunku należy podążać: dokumentów, do których można się odnieść – podkreślił ekspert. Jest to rozwiązanie, które pomogłoby w zakresie problemu, z którym borykają się inwestorzy: jak zaznaczyła Małgorzata Sikora, istnieje bardzo duża dowolność interpretacyjna w przypadku kwalifikacji np. jazów czy stopni.

Problemów tych jest oczywiście więcej, również na linii komunikacji pomiędzy inwestorem a wykonawcą. Zdarza się, że dokumentacje wykonane w ramach inwestycji w formule „buduj” mają wiele wad; wykonawca robót już na placu budowy musi potem dokumentację aktualizować wspólnie z zamawiającym – zauważył Wojciech Pałczyński. Jako wykonawcy robót, przystępując do zadania, oceniamy ryzyko; kiedy nie mamy możliwości wykonania badań – musimy coś założyć – tłumaczył Sławomir Płyś.

Sesja trzecia – budownictwo infrastrukturalne

Na początku trzeciej już sesji uczestnicy wysłuchali wspólnego wykładu Piotra Rychlewskiego (Instytut Badawczy Dróg i Mostów) oraz dr. hab. inż. Tomasza Godlewskiego, prof. ITB (Instytut Techniki Budowlanej; Zakład Konstrukcji Budowlanych i Geotechniki).

Eksperci postanowili omówić temat złych decyzji oraz dobrych praktyk w kontekście problemu identyfikacji i oceny ryzyka w projektowaniu geotechnicznym. Jedną z najważniejszych dobrych praktyk wymienionych przez specjalistów było to, by planować, mając na uwadze osiągnięcie założonego celu, a nie jedynie efektywność kosztową. Pomaga w tym dobór najlepszego dla realizacji tego konkretnego projektu rozwiązania. Jak bowiem podkreślił profesor Godlewski, w projektowaniu możemy dokonywać optymalizacji zmian, ale przy założeniu niezawodności rozwiązania.

Przemysław Kluska, Keller Polska sp. z o.o. Fot. Quality Studio Przemysław Kluska, Keller Polska sp. z o.o. Fot. Quality Studio

Następnym prelegentem był Przemysław Kluska, przedstawiciel Keller Polska sp. z o.o., Platynowego Sponsora Konferencji. Jego wystąpienie dotyczyło ważnej kwestii technicznej, mianowicie wzmocnienia podłoża pod nasypy drogowe. Ekspert opowiedział zgromadzonym na sali oraz przed monitorami Uczestnikom o zaletach i zastosowaniu technologii kolumn żwirowych i betonowo-żwirowych z wymianą gruntu, ilustrując swoją wypowiedź odpowiednimi przykładami z bogatego portfolio Grupy Keller. 

Jako kolejny głos zabrał Radosław Włodarski z firmy Leca, która była Złotym Sponsorem wydarzenia. Opowiedział on o zastosowaniu keramzytu w geotechnice i inżynierii drogowej. Materiał ten wykorzystywany jest m.in. w zakresie wzmocnienia podłoża – które, jak określił prelegent, często traktowane jest przez inwestorów jak kukułcze jajo, a niesłusznie.

Po zakończeniu wystąpienia Radosława Włodarskiego na scenie zjawiła się Joanna Gliniecka-Konieczna z firmy Minova (która dołączyła do grona Złotych Sponsorów Konferencji), poruszając wątki związane z realizacją nader ważnej inwestycji: strategicznego Korytarza Transportowego Sunderland (SSTC) w Anglii.

Później mikrofon przejął Iwo Wituła, dyrektor handlowy firmy Griltex Polska sp. z o.o. (Srebrnego Sponsora Konferencji), który opowiedział o nowych geokompozytach w ofercie firmy, przeznaczonych do zastosowania w ramach prac w obrębie infrastruktury drogowej.

Następnie głos zabrało dwóch ekspertów z firmy SGPR: również Srebrnego Sponsora Konferencji: dr Kacper Pilarczyk oraz dr hab. inż. Cezary Worek. Prelegenci omówili konsekwencje zastosowania technologii FMCW i nowatorskiego systemu informatycznego w budowie georadaru nowej generacji.

Ostatnim prelegentem, który poruszył w tej sesji rozwiązania technologiczne, był Robert Sołtysik, prezes firmy Soley sp. z o.o. (będącej Srebrnym Sponsorem wydarzenia) – opowiedział on o innowacyjnej, choć sprawdzonej już technologii DLM (Double Linear Mixing) wzmocnienia nasypu kolejowego.

Na koniec sesji Ryszard Odziomek, prezes spółki Nector (Złotego Sponsora Konferencji), zaprosił na pokaz badania wytrzymałości siatki heksagonalnej NECTOR HD Mesh 3.65 z drutu o Rm > 1770 MPa. Pokaz technologii na żywo poprzedziło wprowadzenie do technologii.

Kolejny pokaz przygotowała firma DAF Trucks Polska sp. z o.o. Przed prezentacją pojazdów DAF dla budownictwa kilka słów o tych ciekawych maszynach powiedział Zbigniew Kołodziejek 

Budowa zabezpieczeń przeciwpowodziowych: debata

Od lewej: Robert Sołtysik, Soley sp. z o.o.; Artur Gaszewski, Keller Polska sp. z o.o.; dr Kacper Pilarczyk, SGPR; Monika Socha-Kośmider, Wydawnictwo INŻYNIERIA sp. z o.o. Fot. Quality Studio Od lewej: Robert Sołtysik, Soley sp. z o.o.; Artur Gaszewski, Keller Polska sp. z o.o.; dr Kacper Pilarczyk, SGPR; Monika Socha-Kośmider, Wydawnictwo INŻYNIERIA sp. z o.o. Fot. Quality Studio

Punktem zwieńczającym drugi dzień obrad była kolejna interesująca debata, tym razem na temat problemów związanych z realizacją inwestycji przeciwpowodziowych. Poprowadzili ją Monika Socha-Kośmider, prezes Wydawnictwa INŻYNIERIA sp. z o.o., oraz dr inż. Jacek Kawalec, ekspert z Politechniki Śląskiej. Udział w debacie wzięli: Bartosz Czerw (Mota-Engil Central Europe), Artur Gaszewski (Keller Polska), Joanna Gliniecka-Konieczna (Minova), Krzysztof Migdał (Trasa Łagiewnicka S.A.), Ryszard Odziomek (Nector), dr inż. Kacper Pilarczyk (SGPR), Michał Siejda (SIDiR), Robert Sołtysik (Soley), Iwo Wituła (Griltex Polska) oraz Radosław Włodarski (Leca).

Dyrektor firmy Keller Polska Artur Gaszewski jako pierwszy zdradził, iż w zakresie budowy zabezpieczeń przeciwpowodziowych generalni wykonawcy największe ryzyko widzą w warunkach gruntowych. Jak dodał, powszechny strach związany z opóźnieniami w pracach, to problem nie tylko polski, ale międzynarodowy. Do kwestii ustalenia i reagowania na warunki gruntowe odniósł się także prezes Soley sp. z o.o., Robert Sołtysik, potwierdzając, iż generalni wykonawcy realizują dodatkowe badania, by wyrobić sobie ewentualną przewagę konkurencyjną już na etapie przetargu. Nawet propozycja odpowiednio długiego okresu gwarancyjnego musi zostać poparta dobrze wykonanym rozpoznaniem gruntowym. Wykonanie własnych badań wiąże się też z zasygnalizowanym przez Bartosza Czerwa z Mota-Engil problemem niskiej jakości dokumentacji, którą wykonawcy pozyskują od inwestorów bądź podwykonawców. 

Jak zauważył z kolei przedstawiciel zamawiających, Krzysztof Migdał (Trasa Łagiewnicka S.A.), sytuacja w przypadku kontraktu „buduj” jest prosta; przy „zaprojektuj i wybuduj” natomiast o wiele bardziej złożona – odpowiedzialność za badania geologiczne spoczywa na wykonawcy. 

Dyskutanci poruszyli też kwestię wprowadzania innowacji na place budów – w tym zakresie optymistycznie wypowiedział się Iwo Wituła z firmy Grilltex Polska sp. z o.o., który podkreślił, że jeżeli dany produkt jest lepszy niż tradycyjne rozwiązanie, to inwestorzy czy wykonawcy dają się przekonać do jego zastosowania.

Na sam koniec powrócono do komunikacji pomiędzy zamawiającymi i wykonawcami: zarówno jedna, jak i druga strona stara się w pozytywny sposób budować relacje. Czasem inwestorzy, nawet publiczni, oferują premię za wcześniejsze ukończenie zadania, co zauważył Michał Siejda, przedstawiciel SIDIR.

Koniec obrad nie oznaczał jednak końca atrakcji – Goście zostali zaproszeni na uroczystą galę, podczas której odbyło się wręczenie nagród TYTAN 2021.

Sprawdź, kto wygrał prestiżową statuetkę TYTAN 2021 w branży geoinżynieryjnej!

Uroczysta gala – rozdanie nagród TYTAN. Fot. Quality Studio Uroczysta gala – rozdanie nagród TYTAN. Fot. Quality Studio

Ponadto, specjalnie dla Uczestników Konferencji, Teatr Ognia INFERIS wykonał premierowy pokaz z gatunku ROCK’n’FIRE show, a DJ Krzysztof Paruch zadbał o doskonałą muzykę do tańca.

Sesja IV – Budownictwo kubaturowe

Od lewej: dr hab. inż. Jędrzej Wierzbicki, prof. UAM, Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu oraz Radosław Preiss, Doraco sp. z o.o.). Fot. Quality Studio Od lewej: dr hab. inż. Jędrzej Wierzbicki, prof. UAM, Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu oraz Radosław Preiss, Doraco sp. z o.o.). Fot. Quality Studio

Ostatni dzień, ostatnia sesja – czas ten przeznaczono na rozmowę o budownictwie kubaturowym. Sesja rozpoczęła się prelekcją dr. hab. inż. Jędrzeja Wierzbickiego, prof. UAM (Uniwersytet im. Adama Mickiewicza), który omówił kwestię badań podłoża w budownictwie kubaturowym, wskazując dobre praktyki i złe nawyki. Prelegent zauważył, iż specyfiką budownictwa kubaturowego jest różnorodność konstrukcji przekazujących różne obciążenia. Zwrócił też uwagę na wagę kontroli jakości, kontroli próbek, konieczności dobrego rozplanowania badań w czasie. Trzeba pamiętać, że warunki hydrogeologiczne mogą zmieniać się w czasie – podkreślił ekspert. Zgodnie z tematyką konferencji poruszył także kwestię dobrych praktyk również w zakresie komunikacji na linii inwestor–wykonawca.

Tuż po nim głos zabrał dr inż. Witold Bogusz (Instytut Techniki Budowlanej, Zakład Konstrukcji Budowlanych i Geotechniki), który z Uczestnikami Konferencji połączył się online. Tematem jego referatu była problematyka posadawiania obiektów budownictwa kubaturowego w kontekście wymagań stanów granicznych użytkowalności. Jak podkreślił, w przypadku geotechniki zawsze należy rozpocząć od rozpoznania podłoża. Ważne jest też przeprowadzenie analiz wstecznych, aby kalibrować nasze modele obliczeniowe.

Ostatnim prelegentem tej sesji był dr inż. Rafał Sieńko z Politechniki Krakowskiej, który również podjął temat dobrych praktyk, jednak w zakresie monitorowania konstrukcji geotechnicznych. Monitoring to nie są same pomiary – podkreślił ekspert. Pomiary to dopiero początek, a istotna jest ich interpretacja. Jak zauważył również, nie ma uniwersalnej techniki pomiarowej: technikę zawsze dobiera się do konkretnego obiektu.

Ostatnim punktem programu tej sesji był trzeci pokaz technologii na żywo, tym razem przygotowany przez Metris, Srebrnego Sponsora Konferencji. Firma zaprezentowała szeroki wachlarz możliwości pomiarowych dostępny przy wykorzystaniu do monitoringu konstrukcji ich autorskiego rozwiązania.

Całość Konferencji zwieńczyła trzecia ważna debata. Poprowadzili ją Mariusz Leszczyński (Komitet techniczny KT254 ds. geotechniki w Polskim Komitecie Normalizacyjnym) oraz dr hab. inż. Jędrzej Wierzbicki, prof. UAM  (Uniwersytet im. Adama Mickiewicza). Udział w dyskusji wzięli: Łukasz Jaroń (Warbud S.A.), Radosław Preiss (Doraco sp. z o.o.), a także dr inż. Rafał Sieńko (Politechnika Krakowska).

Jak zauważył Łukasz Jaroń, komentując obecną kondycję rynku, ostatnie zmiany w prawie budowlanym są trochę niespójnie z rozporządzeniami. Rekompensują to dobre praktyki, wdrażane pomiędzy poszczególnymi stronami procesu inwestycyjnego. Ich istnienie potwierdził Radosław Preiss (Doraco sp. z o.o.), jak jednak podkreślił, warto byłoby je rozpowszechnić. 

Wśród branżowych bolączek wymieniono m.in. fakt, iż projektanci rzadko korzystają z możliwości dalszego rozwoju i szkolenia się, niedostateczne tempo cyfryzacji oraz – jak w przypadku wielu dziedzin – bariery finansowe w dążeniu do poprawy warunków realizacji inwestycji. Jak zaznaczył jednak Radosław Preiss, warto wydać pieniądze na to, co jest istotne dla powodzenia projektu, a choćby koszty badań geotechnicznych nie „przewrócą” przecież biznesplanu.

Choć dyskusje na tematy istotne dla branży można byłoby toczyć dalej, zwłaszcza w tak znamienitym gronie ekspertów, Konferencja musiała dobiec końca. 

Zobacz fotogalerię z XI Konferencji Geoinżynieria w Budownictwie

 

Dziękujemy serdecznie wszystkim Prelegentom, Partnerom, Sponsorom, a przede wszystkim Uczestnikom – to dzięki Wam to wydarzenie okazało się fantastycznym branżowym świętem oraz platformą wymiany wiedzy i doświadczeń.

Serdecznie zapraszamy w przyszłym roku. Zanim jednak będziemy mogli spotkać się na XII Konferencji Geoinżynieria w Budownictwie, zapraszamy też na XIV Konferencję Naukowo-Techniczną Infrastruktura Podziemna Miast, która odbędzie się w dniach 19–21 października, w murach Politechniki Wrocławskiej, a także online, na platformie Akademia Inżynieria.

Zobacz wideorelację z Konferencji!
 

Przeczytaj także relację z X Konferencji Geoinżynieria w Budownictwie

Foto, video, animacje 3D, VR

Twój partner w multimediach.

Sprawdź naszą ofertę!