Zarząd Morski Portu Gdynia S.A. podpisał umowę z wykonawcą przebudowy Nabrzeża Portowego, Ostrogi Pilotowej oraz Nasady Nabrzeża Francuskiego. Koszt planowanych prac to 21,5 mln zł.
Fot. Tadeusz Urbaniak / Port Gdynia
Wśród zadań, za realizację których odpowiadać będzie firma Strabag sp. z o.o., są również: umocnienie dna, prace rozbiórkowe, roboty kafarowe, montaż prefabrykatów wygaszacza falowania, wykonanie konstrukcji żelbetowych nadbudowy oraz wykonanie zasypów i nawierzchni z kostki betonowej.
Przebudowa infrastruktury portowej posłuży poprawie konkurencyjności portu i utrzymania wzrostu tonażu przeładowywanych ładunków oraz bezpieczeństwa żeglugi, nastąpi znaczna poprawa warunków nawigacyjnych w porcie. Trendy w morskim transporcie międzynarodowym wskazują na fakt, że operatorzy towarów masowych i zjednostkowanych, mając na uwadze kwestie ekonomiczne i ekologiczne, starają się wykorzystywać jak największe jednostki pływające. Stąd też niezbędne jest dostosowanie toru podejściowego i akwenów wewnętrznych portu do przyjmowania statków o parametrach Baltimax, o dużym zanurzeniu. Umocnienie konstrukcji Ostrogi Pilotowej, zabezpieczenie stanu bezpieczeństwa budowli hydrotechnicznych jest konieczne do spełnienia tego założenia – komentuje Maciej Bąk, wiceprezes Zarządu Morskiego Portu Gdynia S.A.
Zamówienie realizowane jest w ramach projektu „Pogłębianie toru podejściowego i akwenów wewnętrznych Portu Gdynia – etapy I i III oraz przebudowa nabrzeży w Porcie Gdynia – etapy II i III”, którego wartość przekracza 559,6 mln zł. Jego głównym celem jest umożliwienie zawijania do portu znacznie większych statków – o maksymalnej długości do 400 m i szerokości do 58 m oraz maksymalnym zanurzeniu do 15 m (obecnie jest to 13 m). Nie bez znaczenia jest także poprawa warunków nawigacyjnych i stanu bezpieczeństwa budowli.
Port Gdynia specjalizuje się w obsłudze ładunków drobnicowych, głównie zjednostkowanych, przewożonych w kontenerach i w systemie ro-ro, w oparciu o rozwiniętą sieć połączeń multimodalnych z zapleczem, regularne linie żeglugowe bliskiego zasięgu oraz połączenia promowe. Jest węzłem europejskiej sieci bazowej TEN-T oraz punktem wejścia Korytarza Bałtyk–Adriatyk, którego przedłużeniem jest łącząca Gdynię ze Szwecją Autostrada Morska Gdynia–Karlskrona.
Przeczytaj także: Nowy Publiczny Terminal Promowy w Porcie Gdynia
Konferencje Inżynieria
WIEDZA. BIZNES. ATRAKCJE
Sprawdź najbliższe wydarzenia
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.