Pale pod konstrukcję nabrzeża, roboty czerpalne, montaż rampy przeładunkowej – to część robót prowadzonych w ramach budowy terminalu promowego w świnoujskim porcie. Obiekt będzie przystosowany do transportu intermodalnego.
Wizualizacja. Źródło: ZMPSiŚ
Roboty budowlane przy przyszłym terminalu promowym trwają od dwóch lat. W tym czasie wyburzono dawne magazyny, zdemontowano rampę przeładunkową i wyposażenie nabrzeży nr 5 i 6. Na długości 300 m usunięto nawierzchnię i podbudowę wcześniejszych parkingów i umocnienia dna.
Pod konstrukcję nowego nabrzeża osadzono w gruncie 1050 metalowych pali. Wykonano łoże rampy przeładunkowej oraz podstawę pod konstrukcję wsporczą estakady. Nad dworcem kolejowym w Świnoujściu zamontowano stalową konstrukcję estakady, aktualnie prowadzone są prace wyposażeniowe. Wybudowano też dwa place: postojowy dla 170 samochodów ciężarowych i służący do obsługi ładunków intermodalnych.
Trwa wykonywanie płyty nabrzeża, prowadzone są roboty związane z przebudową dróg i układu torów kolejowych. Montowana jest większa od poprzedniej rampa przeładunkowa. Wykonywane są prace czerpalne przy nowym nabrzeżu, a także branżowe – elektroenergetyczne i teletechniczne. Jeszcze w tym roku powinien zostać osadzony rękaw pasażerski.
W ramach inwestycji kupiono specjalistyczny sprzęt: wozy kontenerowe, ciągniki siodłowe, tablety przemysłowe, radiotelefony i platformy kontenerowe wraz z akcesoriami.
Stanowiska promowe nr 5 i 6 zostaną połączone w jedno z linią cumowniczą o długości 294 m.
Inwestorem jest Zarząd Morskich Portów Szczecin i Świnoujście. Koszt inwestycji to 185 mln zł. Projekt ma wsparcie z funduszy unijnego z instrumentu finansowego CEF Łącząc Europę.
Przeczytaj także: Co się dzieje na torze wodnym Świnoujście-Szczecin?
Konferencje Inżynieria
WIEDZA. BIZNES. ATRAKCJE
Sprawdź najbliższe wydarzenia
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.