• Zapora ma rozwiązać problemy aglomeracji stolicy z wieloletnimi niedoborami wody
  • Rozpoczęcie budowy ogłaszano kilkukrotnie od 2002 r.
  • Ostatecznie rozpoczęły się prace. Pojemność obiektu wyniesie 800 mln m3

Zapora powstanie w odległości około 67 km na północny wschód od Harare, stolicy Zimbabwe. Zostanie postawiona w pobliżu Juru Growth Point na rzece Nyanguvi. Państwowy Bank Rozwoju Infrastruktury wartość przedsięwzięcia szacuje na 865 mln dol. Czas realizacji oceniono na 60 miesięcy, a zadanie zostanie wykonane w formule partnerstwa publiczno-prywatnego. Pojemność obiektu wyniesie 800 mln m3, ma on dostarczać 158,4 mln m3 wody dziennie.


Prace przygotowawcze

Aktualnie trwają analizy dotyczące zagrożenia powodziowego oraz liczby gospodarstw domowych do przesiedlenia. Zapora, po wybudowaniu, będzie zaopatrywać w wodę Harare, Chitungwiza i okoliczne miejscowości, a także zapewni nawadnianie obszarów rolniczych położonych w zlewni rzeki. Dzięki temu, że budowla znajdzie się w biegu Nyanguvi powyżej silnie zanieczyszczonego jeziora Chivero, stolica zaoszczędzi na kosztach oczyszczania. Populacja miast szybko rośnie, więc inwestycja stała się niezbędna.

Według Krajowego Urzędu Wodnego Zimbabwe (ZINWA) w Mashonaland East, gdzie powstanie obiekt, w toku lub zakończone są prace przygotowawcze. Wykonano wstępne badania przekrojowe, trwa analiza przepływów wody. Mają określić skalę przesiedleń, ustalić docelowe miejsca zamieszkania i wartość odszkodowań. Podczas wstępnych prac zniszczeniu uległo kilka domów w dzielnicach Murehwa i Goromonzi.

Pierwsze roboty budowlane

Prowadzone są roboty rozbiórkowe fundamentów lewego brzegu Nyanguvi na obszarze o powierzchni 2,6 ha. Wykonano wykop rdzeniowy, trwają dalsze prace ziemne. Realizuje je chińska spółka Nanchang Engineering, która od kilku lat realizowała zadania projektowe i rozpoczyna budowę. Ten etap ma zostać ukończony w 39 miesięcy, mniej więcej pod koniec 2023 r.

Przedsięwzięcie obejmuje także budowę jazu Nora na rzece o tej samej nazwie i kanału, który wody Nory skieruje do zapory. Inne zadania to przygotowanie rurociągu transportującego wodę z obiektu do oczyszczalni ścieków, wykonanie stacji uzdatniania wody, zbiorników oraz cieci wodociągowej z trzema magistralami.

Lata opóźnień i bałaganu

Portal alphavisionzim.com przypomina, że zatwierdzanie decyzji o budowie zapory, która ma rozwiązać problemy z niedoborem wody w regionie stolicy, nastąpiło już w 1996 r. Później przez lata inwestycję opóźniano, trwały nieustanne spory, a projekt uznawano za kontrowersyjny. Po okresie stagnacji, w 2002 r. ogłoszono przetarg, który zakończył się fiaskiem. W 2013 r. w kolejnym postępowaniu wybrano wykonawcę, międzynarodowe konsorcjum, jednak w 2014 r. kontrakt anulowano. Podobnie było w kolejnych latach, po wyborze SinoHydro i Power Construction Corporation of China zabrakło środków i inwestycja utknęła. Na razie kolejny wykonawca, Nanchang Engineering, zakończył w 2019 r. projektowanie, a pierwsze roboty się rozpoczęły.

Przeczytaj także: Terminal promowy w Świnoujściu będzie gotowy w 2022 r.