• Partner portalu
  • Partner portalu
  • Partner portalu
Partnerzy portalu

Wały wzdłuż Odry w Słubicach – koniec rozbudowy jeszcze w tym roku

Opublikowano: 17-01-2022 Źródło: PGW Wody Polskie

Rozbudowa wałów przeciwpowodziowych wzdłuż Odry w Słubicach powinna się zakończyć w IV kwartale 2022 r. Budowla wzmocni ochronę około 17 tys. mieszkańców na terenie o powierzchni 19 km kw.


Rozbudowa wałów Odry w Słubicach. Fot. Łukasz Fortuna/Wody Polskie Rozbudowa wałów Odry w Słubicach. Fot. Łukasz Fortuna/Wody Polskie

Inwestycja Wód Polskich „Budowa wałów przeciwpowodziowych oraz przebudowa kanału Czarny Kanał i Racza Struga (zadanie 1C.2)” realizowana w Słubicach (woj. lubuskie) jest podzielona na kilka części. To m.in. budowa i formowanie nowego wału okrężnego o długości około 6 km oraz modernizacja i wzmocnienie istniejących wałów przeciwpowodziowych Odry (7 km). Główne prace związane z nasypami nowych konstrukcji już wykonano. Zadanie odbudowy koryt Raczej Strugi (2 km) i Czarnego Kanału (4 km) już się zakończyło.

Wał okrężny powstaje poza terenami regularnie zalewanymi wodami Odry i cennym kompleksem lasów łęgowych. Wzmocni bezpieczeństwo zabudowanych obszarów Słubic, a jednocześni umożliwi naturalne zalewanie mokradeł i starorzeczy. Wody Polskie informują, że prace są prowadzone zgodnie z przepisami o ochronie przyrody.

Budowa wału okrężnego. Fot. Łukasz Fortuna/Wody Polskie Budowa wału okrężnego. Fot. Łukasz Fortuna/Wody Polskie

Sam wał okrężny wzmocni zabezpieczenie terenów położonych w miejskiej części zabudowy Słubic. Takie działania nie będą powodowały odcięcia od możliwości zalewu naturalnych obszarów mokradeł i starorzeczy, ponieważ wał powstaje poza terenami regularnie zalewanymi wodami Odry i cennym kompleksem lasów łęgowych. Inwestycja jest prowadzona zgodnie ze wszelkimi przepisami i zaleceniami dotyczącymi ochrony środowiska i przyrody.

Modernizacja istniejącego wału rzeki ma istotny wpływ na wzmocnienie i zachowanie właściwej funkcji budowli oraz ogranicza do minimum ryzyko przesiąkania czy przerwania wałów. Dzięki temu, 25 lat po powodzi tysiąclecia lokalna ludność będzie mogła czuć się dużo bezpieczniej niż w 1997 r. podczas heroicznej walki z wielką wodą – mówi Mariusz Przybylski, dyrektor Wód Polskich Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej we Wrocławiu.

Wzmacnianie wałów. Fot. Łukasz Fortuna/Wody Polskie Wzmacnianie wałów. Fot. Łukasz Fortuna/Wody Polskie

Między czerwcem 2017 r. a sierpniem 2019 r. roboty prowadziła spółka Energopol Szczecin, jednak opóźnienie i brak staranności spowodował, że kontrakt rozwiązano (w 2020 r. firma ogłosiła upadłość). Kolejnym wykonawcą został Budimex, który pod koniec września 2020 r. rozpoczął dalsze prace za prawie 126 mln zł.

Inwestycja jest realizowana w ramach Projektu Ochrony Przeciwpowodziowej w Dorzeczu Odry i Wisły z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014–2020 „Ochrona przed powodzią miasta Słubice”. Roboty są współfinansowane z unijnych środków Funduszu Spójności, Międzynarodowego Banku Odbudowy i Rozwoju, Banku Rozwoju Rady Europy, Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, a także z budżetu państwa.

Przeczytaj także: Stan prac na przekopie Mierzei Wiślanej

Foto, video, animacje 3D, VR

Twój partner w multimediach.

Sprawdź naszą ofertę!