• Partner portalu
  • Partner portalu
  • Partner portalu
Partnerzy portalu

Woj. opolskie: w Głuchołazach budują zabezpieczenia przeciwpowodziowe

Opublikowano: 26-01-2022 Źródło: PGW Wody Polskie

Inwestycja Wód Polskich RZGW we Wrocławiu ma poprawić ochronę przed powodzią Głuchołazów, miasta w woj. opolskim położonego w sąsiedztwie granicy z Czechami. Infrastruktura przeciwpowodziowa jest rozbudowywana na odcinku o łącznej długości 2 km wzdłuż Białej Głuchołaskiej. Powierzchnia zalewowa centrum zmniejszy się o ponad 6 ha.


Fot. Wody Polskie Fot. Wody Polskie

Roboty w Głuchołazach prowadzone są zgodnie ze „Studium ochrony przed powodzią zlewni rzeki Nysy Kłodzkiej poniżej wodowskazu w Bardzie” i założeniami Planu Zarządzania Ryzykiem Powodziowym dla południa Polski – miasto jest ujęte na liście działań strategicznych dla regionu Środkowej Odry.

Fot. Wody Polskie Fot. Wody Polskie

Miejscem robót budowlanych jest Biała Głuchołaska i jej brzegi. Powstają m.in. wały, murki wałowe i półgurty oraz obiekty związane z nimi technicznie i funkcjonalnie. Mur regulacyjno-oporowy na prawym brzegu rzeki jest rozbudowywany i remontowany. Z rzeki zostaną usunięte odsypiska, a w wyniku konserwacji istniejących ubezpieczeń brzegowych, wykonaniu i odtworzeniu opasek brzegowych oraz wylotów rurociągu kanalizacji deszczowej zostanie przywrócony jej naturalny przekrój koryta. Mur oporowy od zakładu Schattdecor do mostu kolejowego i kładki dla pieszych został podwyższony.

Działania są realizowane zgodnie z normami przyrodniczymi i mają minimalnie ingerować w środowisko naturalne Białej Głuchołaskiej. Nad pracami czuwa nadzór ichtiologiczny, są przerywane w okresach ochronnych. Ma to ograniczyć negatywny wpływ na siedliska ryb, głównie lipienia i śliza.

Inwestycja w Głuchołazach to część większego planu poprawy ochrony przeciwpowodziowej w zlewni Nysy Kłodzkiej oraz w całym dorzeczu Odry.

Prace rozpoczęły się w lutym 2020 r., a przedsięwzięcie za ponad 11 mln zł realizuje Zakład Usług Hydrotechniczno-Melioracyjnych Wojciech Ferenc z Ozimka. Pod koniec 2022 r. zadanie ma być wykonane w całości. Gwarancja została udzielona na 48 miesięcy.

Przeczytaj także: Koniec modernizacji stopnia Przegalina. Co zrobiono?

Konferencje Inżynieria

WIEDZA. BIZNES. ATRAKCJE

Sprawdź najbliższe wydarzenia