• Do najtrudniejszych zadań będzie należało zalewanie śluzy
  • W centralnej części kanału wykonano wszystkie prace zasadnicze, konstrukcyjne i żelbetowe
  • Sztuczna wyspa jest gotowa w 80%

Prace związane z przekopem Mierzei Wiślanej obejmują budowę kanału żeglugowego ze śluzą i konstrukcją zamknięć oraz ze stanowiskami oczekiwania od strony Zatoki Gdańskiej i Zalewu Wiślanego, portu osłonowego od strony Zatoki Gdańskiej, sztucznej wyspy na zalewie oraz także nowego układu drogowego z mostami obrotowymi. Długość kanału to 1 km, głębokość wyniesie 5 m.


Budowa dwóch falochronów

Port zewnętrzny składa się z falochronu wschodniego i zachodniego. Falochron wschodni w części nasadowej jest wykonany do 24 sekcji – zarówno od strony zewnętrznej, jak i wewnętrznej. Do wykonania zostały narzuty kamienne, stanowiące podparcie i oparcie dla elementów rozpraszających energię, czyli zastosowanych tu w sposób innowacyjny elementów x-block plus. Te narzuty doprowadzono do poziomu zero. Musimy je wyprowadzić ponad poziom morza, a potem do wysokości docelowych, czyli 5 i 6,5 m – informuje Andrzej Małkiewicz, naczelnik wydziału realizacji inwestycji w Urzędzie Morskim w Gdyni.

Zaawansowanie prac na falochronie zachodnim jest znacznie większe, ale były prowadzone na akwenie osłoniętym już przez falochron wschodni. Tu do wykonania są jeszcze tylko ostatnie sekcje i sekcja głowicowa.

Powstają kanał i sztuczna wyspa

W centralnej części kanału zakończono roboty zasadnicze, konstrukcyjne i żelbetowe. Te ostatnie wykonano także w śluzie. Wszystkie cztery bramy są już na placu budowy, w przypadku dwóch w kieszeni południowej dobiega końca ich scalanie. Wkrótce rozpoczną się próby ruchowe.

W części północnej montowane są elementy odbojowe, a w południowej przeprowadzono narzut kamienia łamanego na skarpach (pracowano z wody), ukończono montaż wyposażenia, trwają roboty czerpalne.

Dalszym krokiem będzie zalewanie śluzy, długotrwałe i uzależnione od wyników szeregu testów. Po tej operacji dojdzie do dokończenia robót czerpalnych przy śluzie, a kanał stanie się drożny dla żeglugi.

Sztuczna wyspa jest gotowa w 80%. Pogrążono już 10,7 tys. m ścianek szczelnych i 1376 ściągów. W obu przypadkach to 99% planu. Dalsze roboty to zamknięcie wrót północnych (pod sam koniec prac), wykonanie geotuby i jej zasypanie kamieniem wraz z formowaniem skarp.

Koniec jeszcze w tym roku

Tymczasowe nabrzeże jest już rozbierane, a do końca lutego będzie zdemontowane całkowicie – akwen zostanie przywrócony do stanu pierwotnego.

Inne działania to budowa sieci elektroenergetycznych i teletechnicznych oraz montaż elementów systemu telewizji dozorowej przy mostach. Powstają kanalizacja deszczowa oraz odwodnienie liniowe na części elementów budowy. Uruchamiane i integrowane są systemy sterowania i automatyki na terenie przeprawy.

Pierwsza część inwestycji, czyli budowa kanału Mierzei Wiślanej ma się zakończyć w 2022 r. Powstająca droga wodna z Zatoki Gdańskiej przez Zalew Wiślany do Elbląga będzie liczyć prawie 25 km.

Przeczytaj także: Już wkrótce koniec robót na torze Świnoujście–Szczecin