W trakcie analizy złożonych propozycji okazało się, że cena wpisana w ofertę, która została uznana za najkorzystniejszą, przewyższa kwotę, jaką na realizację zadania przygotował Urząd Morski w Gdyni. Przetarg unieważniono, zostanie ogłoszony nowy.

Z planowanej drogi wodnej na Zalewie Wiślanym korzystać mają statki morskie o długości 100 m (zestawy barek do 180 m), szerokości 20 m i zanurzeniu 4,5 m. wykonawca ma przeprowadzić roboty czerpalne, zapewnić transport i refulację urobku z wbudowaniem w sztuczną wyspę, która obecnie powstaje na Zalewie Wiślanym. W planie jest także zakup i ustawienie oznakowania nawigacyjnego.

Budowa drogi wodnej na Zalewie Wiślanym to element większego projektu, którego głównym elementem jest kanał przez Mierzeję Wiślaną. Przekop (I etap) i przebudowa toru na rzece Elbląg (II etap) już trwają. W pierwszym przypadku zaawansowanie robót wynosi 87%, a w drugim 23%.

Celem całego przedsięwzięcia jest rozwój portu w Elblągu, do którego mają wpływać statki o długości 100 m, szerokości 20 m i zanurzeniu 4,5 m.. Przekop mierzei umożliwi im docieranie do Elbląga trasą krótszą o 94 km niż obecna – przez Cieśninę Pilawską. Długość szlaku Zalew Wiślany–Zatoka Gdańska wyniesie niemal 23 km, a szerokość od 60 do 120 m (w tym tor na Zalewie Wiślanym, tor na rzece Elbląg oraz przekop wraz z m.in. śluzą i portem zewnętrznym).

Zobacz nasz serwis specjalny PRZEKOP MIERZEI WIŚLANEJ