Ogłoszono przetarg na przebudowę prawie 100-metrowego muru oporowego na lewym brzegu Warty w Poznaniu.
Fot. PIM
Podwodna część muru oporowego, zbudowana z elementów drewnianych, zostanie wzmocniona nową konstrukcją stalową. Przestrzeń między starą a nową ścianką nabrzeża wypełni beton, dzięki czemu, jak poinformowano, poprawi się stateczność muru oporowego, a ścianka stalowa przejmie parcie gruntu w dolnej części nabrzeża. Poza tym dno Warty na odcinku wzdłuż muru dodatkowo będzie umocnione pasem z kamieni, co ma zabezpieczyć obiekt przed podmywaniem.
W przypadku części muru nad wodą, w planie jest m.in. demontaż skorodowanych i powyginanych odbojnic. Oczyszczone będą ceglane ściany. Zabezpieczone przed korozją zostaną stalowe elementy muru, jak dźwigary czy pierścienie cumownicze. W rejonie ul. Estkowskiego planowane jest odtworzenie kamiennego oczepu
Mur oporowy to pozostałość po porcie rzecznym, jaki w Poznaniu funkcjonował w I połowie XX w. Jest wpisany do gminnej ewidencji zabytków.
Celem inwestycji jest zapobieganie dalszej degradacji konstrukcji muru powstrzymującego osuwanie się gruntu, dlatego jest to zadanie bardzo ważne ze względów bezpieczeństwa. Ten odcinek jest już w złym stanie technicznym, więc zostanie kompleksowo przebudowany – zarówno w części nadrzecznej, jak i pod powierzchnią wody. To zadanie wymagało będzie od wykonawcy prowadzenia większości prac z poziomu rzeki przy pomocy roboczych pontonów – mówi Marcin Gołek, wiceprezes spółki Poznańskie Inwestycje Miejskie.
Oferty można składać do 15 marca br.
Przeczytaj także: Opaski brzegowe zabezpieczą skarpę i wydmę w Kołobrzegu i Pleśnej
Foto, video, animacje 3D, VR
Twój partner w multimediach.
Sprawdź naszą ofertę!
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.