Trwa I etap budowy drogi wodnej Zatoka Gdańska–Zalew Wiślany z przekopem przez mierzeję. Budowa kanału żeglugowego ma zagwarantować Polsce swobodny dostęp z zalewu na Morze Bałtyckie z pominięciem kontrolowanej przez Rosję Cieśniny Pilawskiej.
Fot. materiały prasowe NDI/BESIX
Ostatnie dni poświęcono m.in. na roboty czerpalne i narzut z kamienia w portach osłonowych na Zatoce Gdańskiej oraz montaż wyposażenia hydrotechnicznego w śluzie. Poza tym prowadzono próby ruchowe jednego z dwóch mostów obrotowych. Na Zalewie Wiślanym budowano sztuczną wyspę. W przypadku tego obiektu, skończyło się np. usuwanie namułu z wnętrza grodzy. Ponadto pogrążono niemal wszystkie ścianki szczelne i wykonano zdecydowaną większość ściągów.
Jeśli chodzi o sam kanał żeglugowy przez Mierzeję Wiślaną, w części południowej zakończono montaż wyposażenia hydrotechnicznego, a w części północnej roboty żelbetowe. Obecnie odbywają się prace czerpalne. Gotowe są pochylnie dla zwierząt (po dwie na każdym brzegu) o długości 22 m i szerokości 5 m. W śluzie, dzięki której będzie można radzić sobie z różnicą poziomu wody w Zatoce Gdańskiej i Zalewie Wiślanym, trwają m.in. prace przy bramie północnej i południowej.
Przekop Mierzei Wiślanej – przelot nad terenem budowy (marzec 2022 r). Zobacz wideo:
Opisywane prace to element I etap budowy drogi wodnej Zalew Wiślany–Zatoka Gdańska. Długość szlaku wyniesie 22,9 km, a szerokość od 60 do 120 m (z tego około 10 km stanowić ma tor na Zalewie Wiślanym, tyle samo tor na rzece Elbląg, a około 2 km – odcinek stanowiska postojowego, śluzy i portu zewnętrznego).
Trwa także II etap tej inwestycji, który polega m.in. na obudowie brzegów oraz robotach czerpalnych na rzece Elbląg (brzegi przejmą funkcje przeciwpowodziowe). Zaplanowano też budowę mostu obrotowego w Nowakowie o długości 104 m. W ramach III etapu przeprowadzone zostaną roboty pogłębiarskie na Zalewie Wiślanym.
Budowa kanału żeglugowego przez Mierzeję Wiślaną ma zagwarantować Polsce swobodny dostęp z Zalewu Wiślanego na Bałtyk z pominięciem kontrolowanej przez Rosję Cieśniny Pilawskiej.
Celem jest rozwój portu w Elblągu, gdzie będą mogły wpływać statki o długości do 100 m oraz do 20 m szerokości. Dzięki wykonaniu przekopu przez mierzeję będą tam docierać drogą krótszą o 94 km niż obecna przez Cieśninę Pilawską. Port w Elblągu przyjmie mniejsze ładunki, odciążając porty trójmiejskie.
Zobacz nasz serwis specjalny PRZEKOP MIERZEI WIŚLANEJ
Foto, video, animacje 3D, VR
Twój partner w multimediach.
Sprawdź naszą ofertę!
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.