W Warszawie rozpoczęły się zasadnicze roboty na budowie najdłuższej w Polsce kładki dla pieszych i rowerzystów.
Fot. ZDM Warszawa
Przeprawa o długości 452 m połączy Śródmieście (ul. Karowa, lewy brzeg) z Pragą (ul. Okrzei, prawy brzeg). Główne roboty rozpoczęto po praskiej stronie. Na początek prowadzone jest palowanie pod fundamenty przyszłej kładki. Obiekt zostanie posadowiony na siedmiu żelbetowych podporach – pod pierwszą z nich zainstalowano już 43 pale. W najbliższym czasie rozpoczną się też pierwsze prace przy budowie przyczółku mostu na lewym brzegu Wisły.
Kładka w Warszawie umożliwi poruszanie się między Bulwarami Wiślanymi, czyli popularnym miejscem wypoczynku, a niezagospodarowanym praskim brzegiem, jednocześnie ruch pieszy i rowerowy zostanie oddalony od zatłoczonego samochodami mostu Śląsko-Dąbrowskiego.
Źródło: ZDM Warszawa
Obiekt charakteryzować będzie zmienna szerokość, która w najwęższym punkcie wyniesie 6,9 m, a nad nurtem rzeki 16,3 m. Filary i środkowa część kładki będą budowane z wody, a skrajne elementy z lądu. Przeprawa gotowa ma być w lutym 2024 r.
Dodajmy, że kilka dni temu radni Warszawy przyznali 18 mln zł na wykonanie projektu i późniejszą przebudowę ul. Okrzei, która leży na przedłużeniu przyszłej kładki.
Przeczytaj także. Warszawa: kładka nad kanałem Portu Praskiego została otwarta
Foto, video, animacje 3D, VR
Twój partner w multimediach.
Sprawdź naszą ofertę!
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.