• Partner portalu
  • Partner portalu
  • Partner portalu
Partnerzy portalu

Kongres Geoinżynieria i Budownictwo Podziemne. Fachowe prelekcje, ciekawe debaty i rozdanie Tytanów

Opublikowano: 12-09-2022 Źródło: inzynieria.com

Kongres Geoinżynieria i Budownictwo Podziemne, który odbędzie się w dniach 20-22.09 w podkrakowskich Tomaszowicach to jedno z najistotniejszych wydarzeń w branżowym kalendarzu. Drugi dzień Kongresu będzie poświęcony zagadnieniom związanym z budownictwem podziemnym. Na uczestników czekają dwie debaty i dwie sesje techniczne oraz uroczystość wręczenia nagród Tytan 2022 w obszarach geoinżynierii i budownictwa podziemnego.


Fot. Adobe Stock Fot. Adobe Stock

Obrady drugiego dnia Kongresu Geoinżynieria i Budownictwo Podziemne (środa, 21 września 2022 r.) rozpoczną się od niezwykle interesującej debaty sponsora platynowego kongresu, firmy Keller Polska sp. z o.o. poświęconej obecności i roli kobiet w branży inżynieryjnej. Debatę pod hasłem „Kobiecy standard, nie trend. W jakim stopniu tworzymy przyjazne środowisko pracy w branży? Co osiągnęliśmy, a co możemy więcej?” poprowadzi Małgorzata Bednarska, dyrektor zarządzający Keller Polska. Wezmą w niej udział: prof. dr hab. inż. Anna Siemińska-Lewandowska z Politechniki Warszawskiej, Urszula Tomczak – główny projektant i główny ekspert w Soletanche Polska sp. z o.o. oraz dr inż. Natalia Schmidt-Polończyk z Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie.

Urszula Tomczak - główny projektant i główny ekspert w Soletanche Polska sp. z o.o. Fot. Quality Studio Urszula Tomczak - główny projektant i główny ekspert w Soletanche Polska sp. z o.o. Fot. Quality Studio

Tunele. Nowoczesne metody, najciekawsze realizacje

Zaraz po zakończeniu debaty pierwszą sesję techniczną otworzy referat Oliviera Vion’a, dyrektora technicznego International Tunneling and Underground Space Association. Następnie głos zabierze prof. dr hab. inż. Anna Siemińska-Lewandowska z Politechniki Warszawskiej. Jej wystąpienie będzie dotyczyło metody tarczowej budowy tuneli. Naukowiec o uznanym dorobku przedstawi najciekawsze realizacje ostatnich lat. Zaprezentuje przykłady tuneli wybudowanych w ostatnich latach na świecie tarczami zmechanizowanymi o rekordowych średnicach, długościach i głębokościach.

Olivier Vion - ITA-AITES Fot. Quality Studio Olivier Vion - ITA-AITES Fot. Quality Studio

Tematykę będzie kontynuował kolejny znakomity przedstawiciel świata nauki, prof. dr hab. inż. Marek Cała, dziekan Wydziału Inżynierii Lądowej i Gospodarki Zasobami Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie, który skupi się na omówieniu aktualnych problemów budownictwa tunelowego w Polsce.


Po wystąpieniach naukowców nadejdzie czas na prelekcje branżowych przedstawicieli sektora wykonawców i producentów. Paweł Kraciuk z Herrenknecht AG kompleksowo zaprezentuje nowoczesne metody drążenia tuneli – Variable Density (VD) i TBM, natomiast Paweł Niewiadomski z Haba-Beton opowie, z punktu widzenia producenta rur, na co należy zwrócić uwagę i co powoduje, że produkt dostarczany na budowę jest godny zaufania i długowieczny w użytkowaniu.

Budowa tuneli - wyzwania i doświadczenia

Po przerwie, drugą sesję tematyczną otworzy wystąpienie dr. inż. Rafała Sieńko z Politechniki Krakowskiej na temat monitoringu konstrukcji obiektów tunelowych czujnikami światłowodowymi DFOS. Nastepnie, po referacie ArcelorMittal Commercial RPS, Marcin Itczak z Keller Polska sp. z o.o. podzieli się doświadczeniami wynikającymi z zadania polegającego na zabezpieczeniu skarp dla potrzeb wykonania portali tunelowych na budowie drogi ekspresowej S1, czyli obejścia Węgierskiej Górki. Natomiast Paweł Pietrzykowski z firmy WIDMO Spectral Technologies sp. z o.o. omówi szeroko tematykę badań spektralnych, stanowiącą nową jakość w dokumentowaniu technologicznym.

Ciekawą tematykę zaprezentuje słuchaczom również Arkadiusz Gaszewski ze spółki ArcelorMittal Syców specjalizującej się wwytwarzaniu produktów stosując technologię przeciągania drutu. Jego prelekcja będzie dotyczyć włókien stalowych jako jedynego zbrojenia segmentów obudowy tuneli.
Hala prefabrykacji elementów obudowy tunelu w ciągu S19. Fot. GDDKiA
Hala prefabrykacji elementów obudowy tunelu w ciągu S19. Fot. GDDKiA

Przed udaniem się na przerwę obiadową, uczestnicy Kongresu będa mieli jeszcze okazję zapoznać się z prelekcją Rosario Russo z IRB Biuro Projektów Sp. z o.o. W swym referacie ekspert przedstawi wybrane aspekty projektowania tunelu T-1 o długości 2255 m i średnicy 14,65 m, budowanego w ciągu drogi ekspresowej S19. Omówiona zostanie także charakterystyka techniczna podziemnego obiektu i warunki geologiczno-inżynierskie fliszu karpackiego w rejonie tunelu. Poruszona zostanie temat drążenia za pomocą tarczy mechanicznej, a także aspekty projektowania geotechnicznego i konstrukcyjnego obiektu. Na zakończenie prelegent przedstawi wybrane konstrukcje tymczasowe w rejonie portali: kołyskę startową dla tarczy oraz startową konstrukcję oporową.

Jak zapewnić bezpieczeństwo w tunelach?

Wystąpienia III sesji technicznej będą koncentrowały się wokół niezwykle istotnego zagadnienia, jakim jest bezpieczeństwo obiektów tunelowych
Ze względu na charakterystykę geometryczną tuneli drogowych skutki sytuacji niebezpiecznych mogą mieć inną skalę w porównaniu do otwartych przestrzeni drogowych. Konsekwencje wypadków w częściowo zamkniętych przestrzeniach, takich jak tunele, mogą być znacznie poważniejsze. Istnieje również prawdopodobieństwo rozprzestrzeniania się ognia na inne pojazdy, powodując wzrost mocy pożaru – podkreśla dr inż. Natalia Schmidt-Polończyk, adiunkt na Wydziale Inżynierii Lądowej i Gospodarki Zasobami Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie, która jest współautorką pierwszych w Polsce naukowych badań ewakuacji ludzi w rzeczywistych tunelach drogowych w warunkach zadymienia. Wnioskami płynącymi z tych badań podzieli się w swoim wystąpieniu z uczestnikami Kongresu.

Fot. Adobe Stock Fot. Adobe Stock

O bezpieczeństwie przeciwpożarowym parkingów podziemnych, ze szczególnym uwzględnieniem prawd i mitów dotyczące rozwiązań stalowych w tym aspekcie, wyspowie się przedstawiciel Sponsora Generalnego Kongresu - firmy ArcelorMittal - Paweł Szmyt.

O tym, co należy robić, by do pożaru w tunelu nie doszło, będzie natomiast mówił Jacek Ćwikliński z firmy Promat Techniczna Ochrona Przeciwpożarowa. Podczas wystąpienia zwróci uwagę na istotne elementy związane z zagadnieniem bezpieczeństwa pożarowego, które należy uwzględniać podczas projektowania tuneli. To przede wszystkim wytyczne zawarte w znowelizowanym w 2019 roku rozporządzeniu ministra infrastruktury, które określa sposób zabezpieczeń konstrukcji żelbetonowych. Wskazuje ono w tym zakresie co najmniej kilka aspektów. Zauważam natomiast, że projektanci wciąż powielają stare rozwiązania lub starają się wykonać zabezpieczenia zgodnie z rozporządzeniem, ale nie do końca wiedzą, po co je wykonują – wyjaśnia.

Kolejny prelegent, Rafał Pełka z Pentol-Enviro Polska sp. z o.o. przedstawi obecne trendy i kierunki rozwoju aparatury do monitoringu atmosfery w tunelach, ze szczególnym uwzględnieniem aspektów technicznych i legislacyjnych. Natomiast Jan Zając z Voltar System sp. z o.o., w wystąpieniu kończącym drugą sesję techniczną, omówi systemy bezpieczeństwa w tunelach drogowych na przykładzie niedawno otwartej Trasy Łagiewnickiej w Krakowie.

Debata ekspertów. Perspektywy rynku budownictwa tunelowego

Zdjęcie archiwalne - debata podczas XI Konferencji Geoinżynieria w Budownictwie. Fot. Quality Studio Zdjęcie archiwalne - debata podczas XI Konferencji Geoinżynieria w Budownictwie. Fot. Quality Studio

Po przerwie obiadowej, uczestnicy Kongresu będą przysłuchiwać się debacie, podczas której uczestnicy będą starali się odpowiedzieć na pytanie co czeka rynek realizacji budownictwa tunelowego w najbliższych latach. Zwiększone koszty wykonawstwa, rosnące stopy procentowe, a także konflikt zbrojny w Ukrainie znaczącą wpływają na realizację inwestycji. O tym, jakie środki przedsięwziąć, aby inwestycje infrastrukturalne realizowane były w jak najszerszym zakresie, a także jak usprawnić komunikację pomiędzy różnymi stronami procesu inwestycyjnego, poczynając od przetargu, poprzez projekt, dobór technologii oraz produktów, aż do samej realizacji będą dyskutować przedstawiciele inwestorów, generalnych wykonawców, wykonawców branżowych, a także producentów i dostawców. W debacie, którą poprowadzą prof. dr hab. inż. Anna Siemińska-Lewandowska i prof. dr hab. inż. Marek Cała wezmą udział przedstawiciele Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad, Gulerkmak, Keller Polska sp. z .o.o., Mirbud S.A., Pentol Enviro Polska sp. z o.o., Promat TOP Sp. z o. o. oraz Soletanche Polsk sp. z o.o.

Kto zdobędzie Tytany?

Tytany - fot. Quality Studio Tytany - fot. Quality Studio

Debata na temat niezwykle aktualnych wyzwań zwieńczy część plenarną Kongresu Geoinżynieria i Budownictwo Podziemne. Nie oznacza jednak jej końca. Wieczorem na uczestników czeka bowiem spora dawka emocji i wrażeń. Podczas uroczystej gali okaże się, do kogo w tym roku trafią Tytany w obszarze geoinżynierii i budownictwa podziemnego prestiżowe nagrody branży inżynieryjnej, przyznawane przez niezależne jury, które tworzą przedstawiciele świata nauki i stowarzyszeń branżowych oraz redaktorzy naczelni poszczególnych czasopism naszego wydawnictwa. 

Po zdobywaniu wiedzy i „tytanowych” emocjach wszystkich czeka już tylko relaks i zabawa w branżowym gronie. Zapraszamy!

Kongres będzie odbywać się w trybie hybrydowym: można w nim uczestniczyć osobiście w Tomaszowicach k. Krakowa, jak również wziąć udział online – poprzez platformę Akademia Inżynieria.

Rejestracja na Kongres Geoinżynieria i Budownictwo Podziemne. Warto tam być!

Foto, video, animacje 3D, VR

Twój partner w multimediach.

Sprawdź naszą ofertę!