• Budowa wrót sztormowych na Tudze zakończy się 31 października 2022 r.
  • Obiekt ochroni przed powodzią obszar o powierzchni 100 km2 i 15 tys. mieszkańców
  • Grodzie będą zamykane przy nadejściu fali powodziowej
  • Koszt robót przekraczają 130 mln zł

Ochrona obszarów o powierzchni 100 km2

Wrota sztormowe są budowane w ramach projektu „Kompleksowe zabezpieczenie przeciwpowodziowe Żuław – Etap II – Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej w Gdańsku”, elementu programu „Kompleksowe zabezpieczenie przeciwpowodziowe Żuław – do roku 2030 (z uwzględnieniem etapu 2015)”, zwanego „Programem Żuławskim – 2030”. Wśród pięciu zadań ujęto budowę wrót sztormowych na Tudze – prawym dopływie Szkarpawy.


Inwestycja ma wzmocnić ochronę przeciwpowodziową Nowego Dworu Gdańskiego i terenów między miastem a wrotami. Zagrożenie stanowią wezbrania sztormowe, a także wody powodziowe z Zalewu Wiślanego wdzierające się podczas cofki wywoływanej wiatrami sztormowymi. Przed zalewaniem zostanie zabezpieczony obszar o powierzchni około 100 km2 z ponad 15 tys. mieszkańcami.

Zaawansowanie robót

Wrota przeciwpowodziowe znajdują się w ujściowym odcinku Tugi do Szkarpawy, na terenie gminy Stegna, w powiecie nowodworskim. Zaawansowanie ich budowy wynosi 95%. Dodatkowo wykonywane są umocnienia w międzywalu (ukończone w 90%). Gotowy jest przelew boczny (budowla przerzutowa) do kanału Pryżnik, dobiega końca przebudowa tego obiektu na odcinku około 2,5 km. Pozostały jeszcze prace przy prawym brzegu Tugi oraz roboty drogowe.

Jak działają wrota przeciwpowodziowe

Wrota na Tudze to żelbetowa budowla trójprzęsłowa. Ma dwa przęsła o szerokości po 6,5 m i jedno o świetle 3 m. Między nimi znajdują się grodzie zamykane podczas nadejścia fali powodziowej (automatycznie lub ręcznie). W przypadku nadmiaru wody dopływającej Tugą i zamkniętych wrotach, zostanie ona skierowana przez budowlę przelewową, kanał Pryżnik i Linawę do Szkarpawy i ostatecznie do Zalewu Wiślanego.

Trwają jeszcze prace związane z automatyką wrót przeciwpowodziowych, która ma je zamknąć, gdy poziom wody w Szkarpawie wyniesie 0,6 m n.p.m. Jeśli osiągnie rzędną 0,65 m n.p.m., stopniowo zacznie się otwierać przelew boczny do kanału Pryżnik kanału Pryżnik. Strumień przez budowlę przerzutową i koryto Linawy przepłynie do przepompowni Chłodniewo. Po obniżeniu poziomu wody i jego wyrównaniu przed i za wrotami, te zostaną ponownie otwarte.

Całkowita wartość przedsięwzięcia przekracza 130 mln zł. 85% tej kwoty pokrywa dofinansowanie ze środków Unii Europejskiej z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014–2020. 15% to środki z budżetu państwa. Zakończenie robót przewidziano na 31 października 2022 r.

Przeczytaj także: Przekop Mierzei Wiślanej. Zamiast łączyć, nadal dzieli. Spór o 900 m