Partnerzy portalu

Przekop Mierzei Wiślanej. Zamiast łączyć, nadal dzieli. Spór o 900 m

Opublikowano: 15-09-2022 (Aktualizacja: 16-09-2022) Źródło: UMWWM, TVP3, portel.pl

Przekop Mierzei Wiślanej otwarty ma zostać 17 września. To inwestycja kluczowa, ale tylko jedna z kilku w ramach budowy drogi wodnej Zalew Wiślany–Zatoka Gdańska. Mimo że do zakończenia wszystkich robót droga jeszcze daleka, to port w Elblągu już podpisał umowę o współpracy z niedużym duńskim portem Vordingborg.


Przekop (kanał żeglugowy) przez Mierzeję Wiślaną. Fot. materiały prasowe NDI/BESIX Przekop (kanał żeglugowy) przez Mierzeję Wiślaną. Fot. materiały prasowe NDI/BESIX
  • Skarb Państwa chce dokapitalizować spółkę Port Morski w Elblągu 100 mln zł
  • Na razie nie wiadomo, kto pogłębi ostatnie 900 m rzeki Elbląg do terminala przeładunkowego
  • Przekop Mierzei Wiślanej łączy Zalew Wiślany z Zatoką Gdańską
  • Kanał żeglugowy ma 1,3 km długości oraz 5 m głębokości

Do podpisania umowy między portami doszło w trakcie konferencji „Obierz Kurs na Elbląg”. Vordingborg to miasteczko liczące 9 tys. mieszkańców, znajduje się w regionie Zelandia. Tamtejszy port, który obecnie przeładowuje około 1 mln ton towarów rocznie, w ostatnich latach został rozbudowany, tor wodny pogłębiony do 10,4 m i poszerzony do 70 m. Port w Elblągu (na razie?) przeładowuje około 130 tys. ton rocznie.

Wy jesteście na takim etapie, jak my jeszcze kilka lat temu i mam nadzieję, że przed elbląskim portem również jest świetlana przyszłość. Dzięki przekopowi mierzei będziemy mieli dostęp, by owocnie rozwijać współpracę między naszymi portami – mówił w Elblągu Jan-Jaap Cramer, dyrektor portu w Vordingborg (cytat za portel.pl). 

Dodał, że kooperację widzi w zakresie wymiany towarów przemysłu rolnego, drzewnego, nawozów czy materiałów budowlanych i paliw przyjaznych środowisku. 

Po co wykonano przekop przez Mierzeję Wiślaną?

Głównym celem kilkuetapowej budowy drogi wodnej Zalew Wiślany–Zatoka Gdańska jest rozwój właśnie portu w Elblągu, przy czym dużo emocji wzbudził w ostatnim czasie fakt, że w ramach tego przedsięwzięcia nie zostanie pogłębione ostatnie 900 m rzeki Elbląg do terminala przeładunkowego. W ocenie władz miasta, także tym zakresem robót powinna zająć się strona rządowa. Ta z kolei powołuje się na ustawę o portach, mówiąc, że sprawy pogłębiania, budowy nowych nabrzeży na obszarze miasta, czyli portu, powinien wykonywać zarząd portu. Samorząd odpowiada, że przecież część toru na terenie miasta jest przez Urząd Morski w Gdyni pogłębiana i pyta, dlaczego więc nie ostatnie 900 m.

Każdy zarząd portu w każdym porcie w Polsce pogłębia swoje tereny portowe. Urząd Morski, zgodnie z ustawą, odpowiada za infrastrukturę zapewniającą dostęp do portu – wyjaśnia kpt. ż. w. Wojciech Żurawski z elbląskiej delegatury Urzędu Morskiego w Gdyni (cytat za TVP3).


Jak sytuacja się rozwinie? Skarb Państwa zaproponował dokapitalizowanie 100 mln zł spółki Zarząd Portu Morskiego Elbląg w zamian za uzyskanie większości udziałów. 40 mln euro na rozwój portu zapisano także w Regionalnym Programie Operacyjnym (te sprawy zarząd województwa będzie jednak dopiero negocjować z Komisją Europejską).

Na razie z toru do Elbląga mogą korzystać jednostki o zanurzeniu do około 2 m.

Więcej korzyści z przekopu Mierzei Wiślanej

Samorządowcy liczą, że poza rozwojem portu budowa drogi wodnej z przekopem mierzei wpłynie także na turystykę. Przewidują duże zainteresowanie turystów nie tylko z Polski. Bezpośrednim wpłynięciem na wody Zalewu Wiślanego są zainteresowani żeglarze ze Szwecji, Niemiec, Norwegii i Danii. Biuro regionalne w Elblągu ma w tej sprawie bardzo dużo zapytań. Większy ruch na wodach Zalewu Wiślanego przyczyni się do powstania zarówno nowych miejsc pracy, jak i zwiększenia zysków przedsiębiorców oraz dochodów lokalnych budżetów. Zalew Wiślany jest jeszcze słabo wykorzystany, jeśli chodzi o uprawianie sportów i turystyki wodnej   powiedział w Elblągu Gustaw Marek Brzezin, marszałek woj. warmińsko-mazurskiego (cytat za warmia.mazury.pl). 

Przekop Mierzei Wiślanej

Przekop Mierzei Wiślanej to kanał żeglugowy, który łączy Zalew Wiślany z Zatoką Gdańską. Został wykonany w miejscowości Nowy Świat, ma 1,3 km długości oraz 5 m głębokości. Otwarty zostanie w najbliższą sobotę (17 września 2022 r.). To główny element I etapu budowy drogi wodnej Zalew Wiślany–Zatoka Gdańska o długości 22 km i szerokości od 60 do 120 m. W ramach drugiego prowadzone są roboty na rzece Elbląg (powstanie też most obrotowy w miejscowości Nowakowo). Trzeci etap polega na pracach pogłębiarskich na Zalewie Wiślanym.

W efekcie statki płynące do portu w Elblągu będą pokonywać trasę o 94 km krótszą (obecnie muszą korzystać z Cieśniny Pilawskiej). Dodatkowo będą to jednostki większe niż do tej pory, o zanurzeniu do 4 m, długości 100 m, szerokości 20 m.

Przekop Mierzei Wiślanej. Źródło: inzynieria.com Przekop Mierzei Wiślanej. Źródło: inzynieria.com

Datę otwarcia wybrano nieprzypadkowo. 17 września obchodzimy rocznicę napaści Związku Radzieckiego na Polskę w 1939 r. Symboliczne jest to, że przekop mierzei zagwarantuje naszemu krajowi swobodny dostęp z Zalewu Wiślanego na Bałtyk z pominięciem kontrolowanej przez Rosję Cieśniny Pilawskiej.

Co to jest Mierzeja Wiślana?

Mierzeja Wiślana to piaszczysty wał o długości niespełna 100 km i zmiennej szerokości 1-2 km. Oddziela wody Zalewu Wiślanego od Zatoki Gdańskiej i Morza Bałtyckiego. Podzielona jest między Polskę i Rosję (Obwód Kaliningradzki).

Zobacz nasz serwis specjalny PRZEKOP MIERZEI WIŚLANEJ

Konferencje Inżynieria

WIEDZA. BIZNES. ATRAKCJE

Sprawdź najbliższe wydarzenia