Projekt obejmował pięć zadań: odbudowę 19 ostróg na Wiśle, przebudowę stopnia wodnego Przegalina, budowę wrót sztormowych na Tudze, badania batymetrii dna ujścia Wisły, rozbudowę systemu monitoringu ryzyka powodziowego. 

Najważniejszym celem było danie Żuławom szansy na zrównoważony rozwój, co z uwagi na charakter tego obszaru nie byłoby możliwe bez nowoczesnego systemu ochrony przeciwpowodziowej. 


Prezes Wód Polskich Krzysztof Woś powiedział, że tego typu ochrona na Żuławach jest bezwzględnie niezbędna. Zrealizowaliśmy pięć zadań inwestycyjnych, które w znaczący sposób wpływają na wzmocnienie zimowej osłony przeciwpowodziowej, a także wzrost bezpieczeństwa mieszkańców ze strony wezbrań sztormowych. Mamy nowoczesną bazę lodołamaczy w Przegalinie, w której stacjonuje dziewięć statków, w tym cztery nowe, innowacyjne jednostki. Wody Polskie są przygotowane do akcji lodołamania i zapewnienia ochrony przeciwpowodziowej mieszkańcom – zapewnił. 

Ze wspomnianej na wstępie kwoty 130 mln zł, 85% stanowiło wsparcie z Unii Europejskiej, a 15% to wkład z budżetu państwa. 

Przeczytaj także: Żuławy Wiślane – wrota sztormowe na Tudze gotowe. Jak działają?