W październiku 2022 r. gliwickie Wody Polskie rozstały się z wykonawcą rozbudowy polderu Żelazna, który ma chronić przed wielkimi powodziami. Na placu budowy trwa inwentaryzacja. Potem obiekt zostanie zabezpieczony, a następnie dojdzie do ogłoszenia kolejnego przetargu na dokończenie budowy.
Budowę polderu Żelazna dokończy nowy wykonawca. Fot. Wody Polskie
- Mimo odstąpienia od umowy z wykonawcą polder wciąż zabezpiecza przed powodzią
- Termin realizacji całej inwestycji ma być utrzymany i zakończyć się w III lub IV kwartale 2023 r.
- Budowla ochroni Opole i jego okolice przez powodziami stuletnimi
Polder Żelazna – działania po rozstaniu z wykonawcą
Odstąpienie od umowy z wykonawcą polderu firmą Żelazna ETP z Katowic wynikało, zdaniem Wód Polskich, z braku możliwości ukończenia w terminie pierwszej części zadania, nieuzasadnionych roszczeń finansowych oraz braku wypłat wynagrodzeń dla podwykonawców. Roboty na tym etapie wiązały się z wałami zamykającymi, których wcześniej na terenie obiektu nie było.
Dalsze kroki Wód Polskich, po zakończeniu inwentaryzacji i zabezpieczenia frontów robót, to przetarg i podpisanie umowy z nowym wykonawcą, dokończenie budowy i przebudowy wałów przeciwpowodziowych zamykających, wykonanie obiektów towarzyszących do I lub II kwartału 2023 r., realizację reszty zadania, które powinno się zakończyć w III lub IV kwartale i rozliczenie inwestycji w IV kwartale 2023 r.
Źródło: Wody Polskie
Polder Żelazna wciąż chroni przed powodziami
Chcę podkreślić, że polder Żelazna mimo trwających prac zabezpiecza mieszkańców przed powodziami. Realizując inwestycje postępujemy z poszanowaniem wszystkich zasad prac budowlanych, nie dopuszczając do powstania ryzyka powodzi. Odcinki obwałowań objęte przebudową są wykonywane warstwami, a każda z nich jest odpowiednio zagęszczana. Modernizując wały polderu Żelazna i podwyższając je, poszerza się też ich podstawę. To zmienia parametry budowli, zapewniając o wiele większe bezpieczeństwo. Ubytki powierzchniowe, które są widoczne na wale „Żelazna”, powstały na skutek ponadnormatywnego opadu deszczu i nie mają wpływu na konstrukcję – wyjaśnił Wojciech Skowyrski, zastępca prezesa Wód Polskich ds. ochrony przed powodzią i suszą.
Mirosław Kurz, dyrektor Wód Polskich w Gliwicach stwierdził, że montaż finansowy przebudowy polderu Żelazna jest kompletny. Wał zamykający polderu Żelazna jest przebudowany i uformowany do gabarytów budowli klasy III, choć nie został jeszcze ukończony ze względu na wysokość i szerokość znacznie przewyższającą parametry zabezpieczeń na tym odcinku.
Polder Żelazna przejmie wody powodzi stuletniej
Inwestycja ma na celu ochronę przeciwpowodziową doliny Odry, przede wszystkim Opola, w tym m.in. specjalnej strefy ekonomicznej przy ul. Północnej, zabudowanych terenów przy ul. Partyzanckiej, północnej obwodnicy miasta, dzielnicy Sławice, a także Żelaznej w gminie Dąbrowa i gminy Dobrzeń Wielki. Dwukrotnie większa pojemność polderu przejmie wody powodzi stuletniej (do tej pory tylko wysokich stanów wody pojawiających się średnio co 33 lata).
Polder Żelazna to część hydrowęzła Opole i jeden z kluczowych obiektów chroniących tereny mieszkalne oraz inwestycyjne Opola, a także sąsiednich gmin. Powstał przed 1939 r. Jego modernizacja ma zakończyć się w 2023 r., a powierzchnia obiektu wzrośnie z 200 ha do 400 ha.
I etap obejmuje prace ziemne, w tym budowę i przebudowę wałów przeciwpowodziowych na długości około 11 km oraz obiektów towarzyszących. W drugiej części dojdzie do przebudowy przepompowni, a docelowo polder będzie retencjonował 9,7 mln m3 wody.
Przeczytaj także: Nabrzeża, place składowe, czyli budowa terminala w Świnoujściu
Foto, video, animacje 3D, VR
Twój partner w multimediach.
Sprawdź naszą ofertę!
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.