• Partner portalu
  • Partner portalu
  • Partner portalu
Partnerzy portalu

Pomorze – dzięki refulacji powstanie nowa plaża w Rewie

Opublikowano: 15-03-2023 Źródło: Urząd Morski w Gdyni

Dzięki inwestycji Urzędu Morskiego w Gdyni, odcinek linii brzegowej w Rewie (woj. pomorskie) zostanie wzmocniony poprzez refulację piasku. Przed wakacjami miejscowa plaża zostanie poszerzona, powstanie także nowa. Zadanie będzie realizowane w ramach prac czerpalnych na torze podejściowym do gdyńskiego portu.


Pogłębiarka Charlock podczas prac czerpalnych. Fot. Urząd Morski w Gdyni Pogłębiarka Charlock podczas prac czerpalnych. Fot. Urząd Morski w Gdyni
  • Nowa plaża będzie gotowa do połowy lipca
  • Istniejąca zostanie poszerzona do 45–50 m
  • Pogłębiarka dostarczy piasek, który na ląd zostanie dostarczony rurociągami

Refulacja – minimalne ograniczenia dla plażowiczów

Prace przygotowawcze na plaży od Cypla Rewskiego do mola będą wykonywane w II połowie maja 2023 r., a do refulacji (zasilenia piaskiem) dojdzie w I połowie czerwca. Na odcinku od molo w kierunku Rezerwatu Przyrody Beka powstanie nowa plaża do połowy lipca.

Jaki informuje Urząd, technologia i organizacja prac w niewielkim stopniu wprowadzą ograniczenia dla ruchu turystycznego. Tymczasowe ograniczenia głównie dotyczyć będą wejść na plażę w okresach, w których wykonawca prac transportować będzie sprzęt i rurociągi. Przebywanie w pobliżu rurociągów, ułożonych na plaży, jest bezpieczne (oprócz odcinka końcowego rurociągu, którym refuluje się piasek – tzn. wypływa w tym miejscu mieszanina piasku i wody).


Refulacja to zasilenie plaży piaskiem o odpowiednich parametrach za pomocą systemu rurociągów. Pozwala na jej powiększenie i podwyższenie, zwiększa ochronę brzegz oddalając miejsce rozbijania się fal morskich o brzeg. Chroni w ten sposób zabudowania i infrastrukturę.

Materiał z pogłębianego toru podejściowego do Portu Gdynia

W Rewie szerokość istniejącej plaży osiągnie 45–50 m, a kolejna powstanie na odcinku z kamienną opaską brzegową. Zwiększy się ochrona przeciwpowodziowa – rzędna obiektu podniesie się do 2 m na odcinku od molo w głąb Zatoki Puckiej.

Materiał do zasilanie będzie pozyskany z pogłębianego toru podejściowego do Portu Gdynia. Pogłębiarki ssące nasiębierne pobiorą urobek podczas robót czerpalnych, następnie przetransportują go do miejsca docelowego. Tam samodzielnie lub z użyciem holownika podłączą się do rurociągu i będą pompować mieszaninę wodno-piaskową na plażę.

Fot. Urząd Morski w Gdyni Fot. Urząd Morski w Gdyni

Zasilanie plaży w Rewie

Podczas prac zostaną wykorzystane rurociągi o średnicy 70 cm. Na plażę zostaną dostarczone w odcinkach. Na lądzie będą łączone i wydłużane w ramach postępu robót. Osiągną długość 1200 m. Nad nimi pojawią się trzy przejścia dla plażowiczów. Część podwodna będzie transportowana przez holowniki. Jeden koniec znajdzie się na plaży, a drugi w morzu. Długość instalacji wyniesie 1200 m. Czas wyładunku jednej dostawy piasku to około 1,5 godz. W ciągu doby pogłębiarka będzie realizować 4–5 rozładunków. Spycharki, koparki i ładowarka posłużą do rozprowadzenia i wyrównania dostarczonego piasku.

Fot. Urząd Morski w Gdyni Fot. Urząd Morski w Gdyni

Przygotowanie nowej plaży

Podczas budowy nowej plaży zostaną ułożone dwa rurociągi lądowe i dwa ułożone na dnie morza (wykorzystane będą rury z wcześniejszej refulacji). Prace będą wykonywane przez pogłębiarkę, spycharkę gąsienicową, koparkę, ładowarkę kołową i refuler, czyli pływającą przepompownię. Holowniki ustawią ją na specjalnych szczudłach w odległości 1500 m od linii plaży. Urządzenie podłączone do rurociągów podwodnych o długościach 1200 i 1500 m za pomocą systemów pomp przemieści piasek na duże odległości. Plaża ma być gotowa w połowie lipca.

Przeczytaj także: Wody Polskie – basen portowy w Giżycku zostanie wyremontowany

Foto, video, animacje 3D, VR

Twój partner w multimediach.

Sprawdź naszą ofertę!