Morski Terminal Przeładunkowy Produktów Ropopochodnych zaprojektowano na południowym brzegu Martwej Wisły. Zadanie polega na budowie nabrzeża przeładunkowego o długości 380 m, które będzie obsługiwać jednostki morskie o długości do 130 m, głębokości zanurzenia do 5,8 m i szerokości do 17,6 m. Zaplanowano dwa stanowiska przeładunkowe, poza tym powstaną min. budynki z centrum dowodzenia nabrzeżem, rurociągi, estakady oraz infrastruktura,  która połączy terminal z rafinerią.


Roboty rozpoczęto w połowie stycznia. Do tej pory wykonano ponad 10 tys. m2 platform roboczych i ponad 6 tys. m2 dróg technologicznych. Za wykonawcą już też 50% prac związanych z pogrążaniem ścianki szczelnej (na plac budowy dostarczono już cały materiał, łącznie ponad 1200 ton). Maciej Klecha, kierownik budowy z Grupy NDI, wyjaśnia, że wykonano już także pierwsze pale CFA na pomoście zachodnim, a w najbliższych tygodniach zaczną się prace w ramach nabrzeża na bazie pali przemieszczeniowych FDP.

Generalnym wykonawcą jest konsorcjum z firmą NDI na czele, które na przeprowadzenie robót ma 24 miesiące, a kolejnych sześć powinno zająć przeprowadzenie wszelkich prób.

Dzięki tej inwestycji nowe nabrzeże umożliwi przeładunek ponad 1 mln ton produktów, w tym olejów bazowych, paliw żeglugowych czy biododatków do paliw. Docelowo ma być to nawet do 2 mln ton produktów rocznie.

Przeczytaj także: Nabrzeża, place składowe, czyli budowa terminalu w Świnoujściu