Pod koniec lipca br. podpisano umowę na wykonanie badań geotechnicznych i ekspertyzy osuwiska w Kasinie Wielkiej (woj. małopolskie) na zamkniętym odcinku drogi krajowej nr 28.
Zamknięta droga krajowa nr 28 w Kasinie Wielkiej, zdjęcie wykonane 29 sierpnia 2023 r. Fot. GDDKiA
Po miesiącu, 29 sierpnia, zamknięty odcinek drogi, gdzie wystąpiło osuwisko, odwiedzili przedstawiciele gmin Dobra i Mszana Dolna, powiatu limanowskiego, wojewódzkiego nadzoru budowlanego oraz resortu infrastruktury. Na czas spotkania odsunięto folię, która chroni osuwisko przed deszczem. Jak się okazało, osuwisko cały czas jest aktywne.
Zdjęcie wykonane 29 sierpnia 2023 r. Fot. GDDKiA
Niestety, szczeliny na jezdni cały czas stopniowo się powiększają. Pojawiają się też nowe, w tym także po południowej stronie drogi w miejscu zabezpieczenia odwodnienia. Widać wyraźnie, że osuwisko jest aktywne i ciągle pracuje. Dlatego też nie ma możliwości puszczenia w tym miejscu ruchu, nawet bypassem, wahadłowo i tylko osobowego – powiedział dyrektor oddziału GDDKiA w Krakowie Tomasz Pałasiński.
Kasina Wielka. Co się stało na drodze krajowej nr 28?
Pęknięcia na drodze krajowej w Kasinie Wielkiej wykryto 29 maja. Wskazywały na uaktywnienie się pod jezdnią osuwiska. Wzdłuż trasy i na niej samej pojawiły się szczeliny o długości do 15 m i szerokości od kilku do około 20 cm.
Fot. GDDKiA
31 maja DK28 została na tym odcinku zamknięta ze względów bezpieczeństwa. Najpierw zabezpieczono ją przed podmywaniem poprzez wypełnienie pęknięć asfaltu kruszywem, a potem przystąpiono do pierwszych badań geotechnicznych. Następnie GDDKiA poinformowała, że wynik wstępnej opinii nie pozwolił na podjęcie decyzji o bezpiecznym dopuszczeniu drogi do choćby ograniczonego ruchu samochodów.
Fot. GDDKiA
Z tego powodu postanowiono rozpocząć bardziej zaawansowane badania osuwiska. Na początek przewidziano badania geofizyczne metodą tomografii elektrooporowej oraz sejsmiczną. W ich efekcie ocenione zostanie, na jakiej głębokości znajduje się płaszczyzna, po której przesuwa się osuwisko, co następnie pozwoli zaprojektować głębokość wierceń badawczych.
Fot. GDDKiA
Po podpisaniu w lipcu umowy z wykonawcą GDDKiA informowała, że wykonane zostaną odwierty o głębokości co najmniej 20 m; ich łączna długość wyniesie 350 m. Celem wierceń rdzeniowych będzie dotarcie do płaszczyzny poślizgu i sprawdzenie podłoża pod nią. W przypadku odwiertu o głębokości 20 m będzie można pobrać próbkę przekroju gruntu o długości co najmniej 18 m. Próbki gruntu będą kategorii A1, czyli najwyższej dla badań geotechnicznych.
Kolejny krok to sondowanie statyczne, które pozwoli na sprawdzenie, jaki opór stawia grunt.
Na podstawie wszystkich tych badań opracowana zostanie ekspertyza osuwiska, w której wskazane zostanie także, w jaki sposób docelowo należy zabezpieczyć to miejsce, by można było wyremontować drogę krajową w Kasinie Wielkiej.
Wykonawcą zadania, które pochłonie ponad 0,5 mln zł, została firma PKN Projekt. Wyniki badań mają być znane pod koniec listopada.
Cała droga krajowa nr 28 ma 350 km długości, nazywana jest trasą karpacką, przebiega przez woj. podkarpackie i małopolskie.
Zobacz także pierwsze zdjęcia: Małopolska. Osuwisko i pęknięcia asfaltu. Droga krajowa zamknięta
Konferencje Inżynieria
WIEDZA. BIZNES. ATRAKCJE
Sprawdź najbliższe wydarzenia
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.