Do ponownego użytku oddano trzy zmodernizowane mazurskie drogi wodne: kanały Szymoński i Węgorzewski oraz rzekę Węgorapę.
Fot. Wody Polskie
- Wartość zakończonych zadań przekroczyła 80 mln zł
- Inwestycje na szlaku Wielkich Jezior Mazurskich są niezbędne ze względu na silną degradację i zły stan techniczny obiektów
Kanał Szymoński umocniono na całej jego długości, czyli niemal 2,5 km. Wykonano nowe ubezpieczenia brzegów, odtworzono ubezpieczenie wejść do kanału od strony jezior Szymon i Szymoneckiego. Poprawiona została drożność.
Podobne prace przeprowadzono na Kanale Węgorzewskim. Celem było przywrócenie niezbędnych głębokości nawigacyjnych oraz drożności.
Na Węgorapie zbudowano nowe umocnienia brzegowe oraz odbudowano kamienną tzw. kierownicę i narzut kamienny. W efekcie brzegi Węgorapy zostały zabezpieczone przed rozmywaniem.
Wartość zakończonych właśnie zadań przekroczyła 80 mln zł, wsparte były środkami z UE.
Mazury, czyli wielki plac budowy
Wcześniej zakończono prace na kanałach Grunwaldzkim, Tałckim, Mioduńskim i Pięknej Górze. Uruchomiono także śluzę Guziankę II (obecnie jest intensywnie eksploatowana ze względu na remont sąsiedniej Guzianki I).
Na ten rok przewidziano oddanie do użytku śluzy i jazu Karwik na Kanale Jeglińskim, śluzy Guzianka I w Rucianem-Nidzie, a także Kanału Łuczańskiego w Giżycku.
Wody Polskie tłumaczą w komunikacie, że inwestycje na szlaku Wielkich Jezior Mazurskich są niezbędne ze względu na silną degradację i zły stan techniczny ubezpieczeń brzegowych kanałów łączących jeziora oraz fragmentów nabrzeży jezior służących obsłudze ruchu żeglugowego. Ograniczona jest też drożność niektórych odcinków kanałów i jezior, co wynika ze złego stanu technicznego obiektów, jak śluzy, mosty czy kładki.
Źródło: Wody Polskie
Przecztaj także: Wkrótce ruszy remont kolejnego kanału na Mazurach
Konferencje Inżynieria
WIEDZA. BIZNES. ATRAKCJE
Sprawdź najbliższe wydarzenia
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.