• Partner portalu
  • Partner portalu
  • Partner portalu
Partnerzy portalu

Elektrownia Ostrołęka – wykonano fundament pod turbozespół

Opublikowano: 29-08-2023 Źródło: Energa

Na budowie elektrowni gazowo-parowej w Ostrołęce wykonano podziemną część fundamentu, na którym będzie posadowiony turbozespół, kluczowy element obiektu. Aktualne zaawansowanie robót przekracza 40%.


Elektrownia Ostrołęka: wykonywanie fundamentu pod turbozespół. Fot. Energa Elektrownia Ostrołęka: wykonywanie fundamentu pod turbozespół. Fot. Energa
  • Betonowanie fundamentu prowadzono w trybie ciągłym przez 30 godz.
  • Żelbetowy obiekt zostanie posadowiony 2,5 m pod poziomem gruntu
  • Turbozespół składa się z turbin gazowej i parowej oraz generatora

2400 m3 betonu, dwie pompy, 30 godz. pracy

Beton dla płyty fundamentowej dostarczono z zakładów znajdujących się w Ostrołęce i Łomży. Samo betonowanie zajęło 30 godz. Prowadzono je w sposób ciągły, mieszankę (2400 m3) układano warstwami. Użyto dwóch pomp do betonu.

Fot. Energa Fot. Energa

Na żelbetowym fundamencie posadowionym na głębokości 2,5 m poniżej poziomu gruntu znajdzie się masywny cokół. Takie rozwiązanie zapewnia odpowiednią nośność i stabilność. Na cokole zostaną umieszczone urządzenia tworzące jednowałowy turbozespół o masie 2 tys. ton.

Fot. Energa Fot. Energa

Składa się on z turbin gazowej i parowej oraz generatora. Urządzenie jest wyposażone w obracający się wał. Fundament ma utrzymać ciężar własny maszyn i przejmować powstające podczas ich pracy drgania.

Fot. Energa Fot. Energa


Dostawy urządzeń z Polski, Europy i Azji

Z kolei na fundamencie budynku kotłowni posadowiono konstrukcję stalową kotła odzysknicowego (HRSG). Na plac budowy dostarczono część wysokoprężną i średnioprężną turbiny parowej. We wrześniu dołączą do nich części niskoprężnej turbiny parowej, generatora i skraplacza. Łączna masa tych urządzeń to kilka tysięcy ton. Transport wymaga złożonej logistyki, dostawy sprzętu pochodzą nie tylko z Polski, ale także z innych krajów europejskich i azjatyckich.

Fot. Energa Fot. Energa

Turbinę parową wysłano z Elbląga, jej komponenty przyjadą ze Szwajcarii. Turbina gazowa dla bloku CCGT będzie dostarczona z Belfort we Francji, a generator z Wrocławia. Pozostałe urządzenia i sprzęt będą ekspediowane z Polski (Opole) oraz z Hiszpanii, Włoch, Turcji, Indii, Korei Południowej i Chin. Przybędą morzem, koleją i transportem kołowym.

Fot. Energa Fot. Energa

Elastyczna turbina zbilansuje produkcję ze źródeł odnawialnych

Blok CCGT w elektrowni ostrołęckiej będzie mieć 750 MW mocy. Cała inwestycja ma zapewnione finansowanie zewnętrzne w formule project finance. To kredyty udzielone przez konsorcja banków polskich i międzynarodowych.

Fot. Energa Fot. Energa

Turbina gazowa posłuży m.in. do stabilizacji dostaw prądu, zbilansuje nierównomierną produkcję z odnawialnych źródeł energii. Cechuje ją wysoka elastyczność: po uruchomieniu pełną moc osiąga w czasie poniżej 30 min. Podczas pracy moc można zmieniać (zmniejszać lub zwiększać) o 88 MW w ciągu 1 min. Obniży też emisyjność w porównaniu z elektrowniami zasilanymi węglem. Strategia Grupy Orlen zakłada obniżenie emisji CO2 z wytwarzania energii elektrycznej o 40% do 2030 r. i osiągnięcie neutralności w tym zakresie do 2050 r.

Przeczytaj także: Port Gdynia – przebudowa nabrzeży, nowe miejsce dla doku pływającego

Konferencje Inżynieria

WIEDZA. BIZNES. ATRAKCJE

Sprawdź najbliższe wydarzenia