W Porcie Szczecin w Kanale Dębickim powstają dwa nowe nabrzeża, dwa istniejące są modernizowane. Poszerzany i pogłębiany jest kanał. Trwa I etap inwestycji Zarządu Morskich Portów Szczecin i Świnoujście (ZMPSiŚ).
Przebudowa i budowa nabrzeży w Porcie Szczecin. Fot. ZMPSiŚ
- Łączna długość czterech nabrzeży przekroczy 2000 m
- Objętość urobku z pogłębiana Kanału Dębickiego wyniesie 1,5 mln m3
- Wartość inwestycji to 343,1 mln zł
Roboty wykonane w 70%
Zaawansowanie robót w ramach I etapu inwestycji sięga 70%. Powstają dwa nowe nabrzeża – Norweskie i Duńskie, przebudowywane są Czeskie i Słowackie (sumarycznie 1000 m). Prace modernizacyjne podzielono na cztery etapy. Na nabrzeżu Czeskim wbito w grunt wszystkie stalowe pale, zakończono prace żelbetowe oraz torowe. Po drugiej stronie Kanału Dębickiego trwa budowa nabrzeży Norweskiego i Duńskiego o łącznej długości 1080 m na wyspie Ostrów Mieleński. Na pierwszym z nich wykonano ściankę szczelną o długości 300 m, a na drugim liczącą 778 m.
Fot. ZMPSiŚ
Pole refulacyjne
Powstaje wielkie pole refulacyjne na wyspie Ostrów Mieleński. Znajdzie się tam większość urobku (1 mln m3) z pogłębienia Kanału Dębickiego do 12,5 m. Jest on dostarczany liczącym 3 km rurociągiem. Łącznie do zagospodarowania będzie 1,5 mln m3. Komunikację z wyspą zapewnia most pontonowy.
Podwojenie liczby ładunków
W wyniku inwestycji Port Szczecin przyjmie statki z ładunkiem nawet 50 tys. ton, co podwoi ilość towarów. Pogłębienie i poszerzenie Kanału Dębickiego poprawi bezpieczeństwo ruchu statków w tym rejonie portu.
Fot. ZMPSiŚ
Projekt „Poprawa dostępu do portu w Szczecinie w rejonie Kanału Dębickiego” jest współfinansowany ze środków Unii Europejskiej z Funduszu Spójności w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko. Koszt prac to 343,1 mln zł. Inwestorem projektu jest ZMPSiŚ, wykonawcą sopocka firma NDI, a nadzór nad projektem pełni SWECO.
Liczby inwestycji:
- łączna długość ścianek szczelnych – 40 km,
- łączna długość rur stalowych – 20 km,
- zbrojenie – 1600 ton.
Ciekawostki:
- ilość urobku wydobyta z dna Kanału Dębickiego wypełniłaby cztery razy nowy stadion Pogoni Szczecin lub półtora raza Stadion Narodowy,
- masa zbrojenia (pręty żebrowane i proste) równa jest masie 73 transporterów opancerzonych Rosomak,
- projektowana ilość betonu pozwoliłaby na zabudowanie Jasnych Błoni w Szczecinie (40 ha) warstwą o grubości 0,30 m betonu.
Przeczytaj także: Elektrownia gazowo-parowa w Grudziądzu: kluczowe fundamenty gotowe
Konferencje Inżynieria
WIEDZA. BIZNES. ATRAKCJE
Sprawdź najbliższe wydarzenia
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.