Zakończył się remont Kanału Łuczańskiego na szlaku Wielkich Jezior Mazurskich, inwestycja białostockich Wód Polskich. Zadanie było jednym z elementów większego przedsięwzięcia, przebudowy pięciu kanałów od Mikołajek do Giżycka.
Kanał Łuczański po remoncie. Fot. Wody Polskie
Kanał Łuczański łączy jeziora Niegocin i Kisajno, jest drogą wodną między Piszem a Węgorzewem. Ma ponad 2 km długości i pod tym względem ustępuje tylko kanałom Szymońskiemu i Jeglińskiemu.
W trakcie robót powstały nowe umocnienia brzegowe, zainstalowano odbojnice gumowe i poldery cumownicze. Po obu stronach kanału zamontowano drabinki, na skarpach pojawiły się schody, wybudowano wyloty odprowadzające wody opadowe. Usunięto naniesiony materiał rzeczny z dna, pogłębiając w ten sposób kanał. Wykonano maszty nawigacyjne, tablice informacyjne, oświetlenie i oprawy oświetleniowe w oczepach żelbetowych.
Kanał Łuczański. Fot. Wody Polskie
Koszt modernizacji przekroczył 69 mln zł. Przedsięwzięcie realizowano we współpracy ze Stowarzyszeniem Wielkie Jeziora Mazurskie 2020, beneficjentem projektu. Dofinansowanie zapewniły środki unijne z Programu Operacyjnego Województwa Warmińsko-Mazurskiego na lata 2014–2020.
Do tej pory, we współpracy ze stowarzyszeniem, wyremontowano także kanały Grunwaldzki, Tałcki, Piękna Góra, Mioduński, Szymoński i Węgorzewski. Wybudowano śluzę Guzianka II. Kończą się modernizacje jazu i śluzy w Karwiku na Kanale Jeglińskim oraz śluzy Guzianka I w Rucianem-Nidzie.
Szlaki żeglugowe były silnie zdegradowane i w złym stanie technicznym. Na niektórych odcinkach kanały miały ograniczoną drożność. Dlatego potrzebna była ich modernizacja.
Przeczytaj także: Kanał Augustowski. Kończy się warty 5 mln zł remont
Foto, video, animacje 3D, VR
Twój partner w multimediach.
Sprawdź naszą ofertę!
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.