• Partner portalu
  • Partner portalu
  • Partner portalu
Partnerzy portalu

Port Szczecin. Wielka inwestycja w rejonie Kanału Dębickiego

Opublikowano: 01-08-2024 Źródło: ZMPSiŚ

Zarząd Morskich Portów Szczecin i Świnoujście (ZMPSiŚ) realizuje dwie duże inwestycje. Zwiększą one liczbę obsługiwanych ładunków i wzmocnią pozycję całego zespołu portowego wśród bałtyckich portów.


Modernizacja rejonu Kanału Dębickiego. Fot. ZMPSiŚ Modernizacja rejonu Kanału Dębickiego. Fot. ZMPSiŚ

W zadaniu „Poprawa dostępu do portu w Szczecinie w rejonie Kanału Dębickiego” zaawansowanie robót wynosi 85%. Wykonano 90% robót czerpalnych, wydobyto 1,3 mln m3 urobku z kanału.

Sekcje od 1 do 27 nabrzeży Czeskiego i Słowackiego zmodernizowano, powstało nowe nabrzeże Norweskie o długości 300 m i głębokości technicznej 12,5 m. W I etapie prac związanych z powstającym nabrzeżem Duńskim wykonano obudowę brzegu o długości 778 m i głębokości takiej, jak w przypadku pozostałych obiektów. Wybudowano też pole odkładu na Ostrowie Mieleńskim o pojemności 1 mln m3.

Fot. ZMPSiŚ Fot. ZMPSiŚ

Końcowy etap robót obejmuje modernizację sekcji od 28 do 52 nabrzeży Czeskiego i Słowackiego, umocnienie dna na nabrzeżach Czeskim, Spółdzielczym, Fińskim i Niemieckim, a także dokończenie robót czerpalnych.

Przebudowa obejmuje 1000 m nabrzeży Czeskiego i Słowackiego, modernizację infrastruktury technicznej ich bezpośredniego zaplecza i osiągnięcie głębokości technicznej 12,5 m.

Na wyspie Ostrów Grabowski powstanie też 1080 m nowych nabrzeży Norweskiego (już wybudowane) i Duńskiego. Kanał Dębicki zostanie poszerzony ze 120 do 200 m. Jego dno w rejonie nabrzeży Spółdzielczego, Fińskiego i Czeskiego będzie zabezpieczone materacem betonowym chroniącym przed ruchem śrub okrętowych statków. Poza gotowym już polem odkładu urobku na Ostrowie Mieleńskim, przebudowywane jest pole na Ostrowie Grabowskim (odrębny kontrakt). Ilość urobku wyniesie 1,5 mln m3. Drugą inwestycją jest poprawa dostępu w rejonie basenu Kaszubskiego.

Fot. ZMPSiŚ Fot. ZMPSiŚ

Koszt przedsięwzięcia wynosi 497,7 mln zł brutto. Ma ono dofinansowanie z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko. Inwestycja zakończy się w połowie 2025 r.

Przeczytaj także: Klif w Jastrzębiej Górze wzmocniony. Zabudowania bezpieczne

Foto, video, animacje 3D, VR

Twój partner w multimediach.

Sprawdź naszą ofertę!