• Partner portalu
  • Partner portalu
  • Partner portalu
Partnerzy portalu

Zbiornik Racibórz Dolny. Koniec pracy w trybie powodziowym

Opublikowano: 30-09-2024 Źródło: Wody Polskie o. Gliwice

W niedzielę (29 września 2024 r.) przed południem gliwicki oddział Wód Polskich poinformował, że zakończyła się praca zbiornika Racibórz Dolny w trybie piętrzenia powodziowego. Poinformowano, że 147 mln m sześc. zgromadzonej wody wezbraniowej zostało bezpiecznie odprowadzone do Odry.


Fot. Wody Polskie o. Gliwice Fot. Wody Polskie o. Gliwice
  • Zbiornik Racibórz Dolny zajmuje tereny należące do Raciborza oraz kilku gmin
  • Oficjalnie otwarty został w czerwcu 2020 r.
  • Kluczowym elementem jest budowla przelewowo-spustowa

Suchy zbiornik Racibórz Dolny może przyjąć do 185 mln m sześc. wód wezbraniowych Odry, a celem jest spłaszczenie fali. Uruchomiony został w niedzielę 15 września. Dzień później o godz. 9 wody było już 147 mln m sześc., co stanowiło około 80% jego pojemności.

Od godzin porannych 17 września dopływ zrównał się z odpływem. Od godzin popołudniowych, z uwagi na zmniejszony dopływ, zaczęła obniżać się rzędna na zbiorniku.

Gliwicki oddział Wód Polskich tłumaczył, że zbiornik został uruchomiony zgodnie z instrukcją, w optymalnym momencie, tak żeby przyjąć nie tylko początek fali, ale całą falę. Podkreślono, że gdyby nie rozpoczął piętrzenia, skutki poniżej zbiornika byłyby o wiele większe.

Zgodnie ze stanem na 26 września o godz. 16, w zbiorniku Racibórz Dolny znajduje się 10 mln m sześc. wody, co stanowiło 5% pojemności tego obiektu. Gliwicki oddział Wód Polskich informował, że poziom wody w zbiorniku obniża się niezmiennie. 29 września podał, że zakończyła się praca obiektu w trybie piętrzenia powodziowego.

Fot. Wody Polskie o. Gliwice Fot. Wody Polskie o. Gliwice

Fot. Wody Polskie o. Gliwice Fot. Wody Polskie o. Gliwice

Fot. Wody Polskie o. Gliwice Fot. Wody Polskie o. Gliwice

Zbiornik Racibórz Dolny

Oficjalnie otwarty został w czerwcu 2020 r. To największy taki obiekt w Polsce. Jego pojemność wynosi 185 mln m³, zajmuje powierzchnię 2600 ha, zapora czołowa jest długa na 4 km, lewobrzeżna ma 9,6 km, a prawobrzeżna – 8,8 km. Zapory ziemne wznoszą się na ponad 10 m.

Zbiornik Racibórz Dolny zajmuje tereny należące do Raciborza oraz gmin Krzyżanowice, Kornowac, Lubomia i Gorzyce. Na ponad 2600 ha znajdują się: czasza zbiornika, obwałowania, kanał zrzutowy i obiekty melioracyjne regulujące stosunki wodne na przyległym terenie. Kluczowym elementem jest budowla przelewowo-spustowa wyposażona w sześć zasuw głównych, których praca odbywa się mechanicznie (ręcznie) oraz automatycznie (zdalnie). Każda z zasuw ma ponad 8,5 m wysokości, a podnoszona jest na prawie 9 m.


Otwierając zbiornik informowano, że ma zacząć działać przy wartości przepływu wody w Odrze powyżej 1210 m3/s, a dzięki redukcji fal powodziowych podczas katastrofalnych wezbrań na Odrze ochroni około 2,5 mln mieszkańców trzech nadodrzańskich województw: śląskiego, opolskiego i dolnośląskiego, w tym takich miast jak Kędzierzyn-Koźle, Krapkowice, Opole, Brzeg, Oława i Wrocław.

Zbiornik Racibórz Dolny. Parametry techniczne

  • poziom korony zapory – 197,50 m n.p.m.
  • maksymalny poziom piętrzenia – 195,20 m n.p.m.
  • objętość wody przy maksymalnym piętrzeniu – 185 mln m3
  • maksymalna powierzchnia zwierciadła wody – 26,3 km
  • długość całkowita zapór ziemnych – 22,4 km
  • maksymalna wysokość zapór ziemnych – 11,1 m

Foto, video, animacje 3D, VR

Twój partner w multimediach.

Sprawdź naszą ofertę!