• Partner portalu
  • Partner portalu
  • Partner portalu
Partnerzy portalu

Trzęsienie ziemi w Mjanmie. Ponad 150 ofiar śmiertelnych

Opublikowano: 28-03-2025 Źródło: Reuters, AFP, BBC, CNN, AP, Myanmar NOW

Silne trzęsienie ziemi nawiedziło centralną Mjanmę (dawna Birma) w piątek, dotknęło także Bangkoku, stolicy Tajlandii. Jak podaje United States Geological Survey (USGS), jego magnituda wyniosła 7,7, a głębokość 10 km.


Mapa trzęsienia ziemi w Mjanmie. Źródło: USGS Mapa trzęsienia ziemi w Mjanmie. Źródło: USGS
  • Rośnie liczba zabitych i rannych po trzęsieniu ziemi w Mjanmie
  • Do zniszczeń doszło także w stolicy Tajlandii
  • Wstrząsy były odczuwalne w sąsiednich krajach

Już ponad 150 osób nie żyje, a ponad 730 jest rannych po silnym trzęsieniu ziemi w Mjanmie, według serwisu AP. Trwa akcja raunkowa. Niestety najprawdopodobniej liczba ofiar będzie rosła. Jak informuje CNN, według USGS ostatnie tak silne zdarzyło się w 1912 r.

Miejsce trzęsienia ziemi

Epicentrum trzęsienia ziemi znajdowało się w odległości 17,2 km od miasta Mandalaj, mieście zamieszkały przez 1,5 mln ludzi, w którym od 2021 r. trwa wojna domowa. Wstrząsy były tak silne, że dało się je odczuć także w Laosie, Indiach, Bangladeszu i Chinach. Setki ludzi w panice wybiegło z budynków Bangkoku. Jak podaje CNN, w Tajlandii zginęła co najmniej jedna osoba, a 50 zostało rannych. W Mjanmie nie żyje trzech ludzi po częściowym zawaleniu się meczetu.

Piątkowe trzęsienie ziemi miało miejsce wzdłuż odcinka głównej linii uskoku geologicznego Sagaing, na której historycznie dochodziło do dużych trzęsień ziemi – powiedział Shengji Wei, główny badacz w Earth Observatory of Singapore, w rozmowie z CNN.

Ogromna skala zniszczeń

Myanmar NOW, niezależny serwis informacyjny w Mjanmie, poinformował, że części historycznego Pałacu Mandalay zostały poważnie uszkodzone. Zawaliła się też świątynia złotej pagody, grzebiąc co najmniej 20 osób, uniwersytet (na gruzach wybuchł pożar), hotele, wieżowce czy klasztory. Most w Sagaing został całkowicie zniszczony. W Mandalay, Sagaing i Naypyidaw szpitale zapełniają się ocalałymi, są przepełnione, a ranni opatruje się na ulicach. Rzecznik rządzącej hunty wojskowej apeluje oddawanie krwi. W kraju wprowadzono stan wojenny w regionach Mandalay, Sagaing, Naypyidaw, Magway, Bago, a także w północno-wschodnim stanie Szan. Zamknięto lotniska w Mandalay i Naypyidaw. Lokalne media donoszą o setkach zawalonych budynków i ciągle nowych, znajdowanych ciałach, a także o rannych.

Miejsca trzęsienia ziemi w Mjanmie. Źródło: USGS Miejsca trzęsienia ziemi w Mjanmie. Źródło: USGS

W Mjanmie doszło do trzęsień ziemi w kilku regionach.

Żywioł może pochłonąć tysiące ofiar

Amerykańskie służby geologiczne szacują, że trzęsienie ziemi może spowodować tysiące ofiar śmiertelnych ze względu na swoją siłę i lokalizację. Raporty wskazują na znaczne uszkodzenia konstrukcyjne, w tym zawalone mosty i domy na dotkniętym wstrząsami obszarze.

Tak silne trzęsienia ziemi prowadzą do poważnych uszkodzeń budynków, a nawet ich zniszczenia.

Dramat w Mjanmie i Bangkoku

Według agencji informacyjnej AFP w Naypyidaw, stolicy Mjanmy drogi zostały uszkodzone i częściowo zniszczone, a z budynków spadały kawałki sufitów. W sąsiedniej stolicy Tajlandii, Bangkoku, przerażeni mieszkańcy wybiegli z wieżowców. Wstrząsy były na tyle silne, że budynki kołysały się, a z basenów na dachach wylewała się woda. Nie działa giełda.

W Bangkoku zawalił się budowany wieżowiec, co najmniej 43 robotników zostało uwięzionych pod gruzami. Jedna osoba nie żyje, część uratowano. Z relacji CNN wynika, że tajskie służby ratunkowe strają się ustalić, ile dokładnie osób jest uwięzionych pod gruzami budynku. Narodowy Instytut Medycyny Ratunkowej poinformował, że 20 pracowników utknęło w windzie na placu budowy. Dokładna liczba zabitych osób nie jest znana. W chwili zawalenia się budynku na placu budowy w Chatuchak Park przebywało około 320 osób. 50 osób zostało rannych, a 40 z nich trafiło do szpitala.

Według świadków, cytowanych przez agencję Reuters, w Mandalaj doszło do bardzo poważnych zniszczeń budynków. Straż pożarna w Rangunie rozpoczęła poszukiwania poszkodowanych i oceny skutków żywiołu. Poważne skutki trzęsienia ziemi odczuło także  Mandalaj.

W Tajlandii trzęsienia ziemi są rzadkie, dlatego budynki nie są przystosowane do takich zdarzeń. W Mjanmie dochodzi do nich często.

Narendra Modi, premier Indii, zadeklarował gotowość do wsparcia regionów dotkniętych żywiołem.

Ministerstwo Spraw Zagranicznych poinformowało, że z powodu uszkodzeń polskiej ambasady w Bangkoku, jej personel został ewakuowany. Dodało też, że w związku z trzęsieniem ziemi w Mjanmie i Tajlandii miejscowe służby potwierdziły, że wśród poszkodowanych nie ma obywateli naszego kraju.

Konferencje Inżynieria

WIEDZA. BIZNES. ATRAKCJE

Sprawdź najbliższe wydarzenia