Powodzie to zjawisko nieuniknione. Były, są i będą, natomiast od nas zależy, w jaki sposób będziemy na nie przygotowani. Ważną częścią ochrony przeciwpowodziowej są środki bierne, jak np. wały, przy czym projektuje się je pod kątem funkcjonowania w określonych warunkach, więc jeśli zdarzy się taka katastrofa, jak np. powódź na Odrze w 1997 r., mogą one ulec uszkodzeniu lub nawet całkowitemu zniszczeniu. Jak więc przygotować się na powódź?
Fot. Marek Krakowiak/Adobe Stock
- Największe zagrożenie powodziowe występuje w Polsce południowej, północnej i na wybrzeżu
- Mapy pomagają określić np. trasę ewakuacji ludności
- Zagrożeniem są także zdarzenia związane ze zmianami klimatu
Kluczowe jest właściwe opracowanie map zagrożenia powodziowego i map ryzyka powodziowego. Za ich opracowanie odpowiada Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie, które właśnie realizuje projekt pn. Przegląd i aktualizacja map zagrożenia powodziowego i map ryzyka powodziowego. Dzięki tego typu dokumentacji można np. określić, na których obszarach należy wprowadzić ograniczenia w zagospodarowaniu terenu oraz zastosować specjalne rozwiązania techniczne w obiektach budowlanych. Mapy służą także do wyboru obszarów, na których trzeba przygotować się do ewakuacji ludności. Ponadto pomogą określić, ile osób trzeba ewakuować w razie katastrofalnej powodzi, którymi ma się to stać trasami. Są także pomocne przy ocenie wartości majątku zagrożonego zniszczeniem.
Jak poinformowano nas w Gospodarstwie Wodnym, ponieważ mapy zagrożenia powodziowego i mapy ryzyka powodziowego są wykonywane w ujęciu statystycznym (opracowywane są scenariusze dla kilku prawdopodobieństw wystąpienia powodzi), mogą stanowić podstawę dla ekonomicznych analiz opłacalności przedsięwzięć związanych z ochroną przeciwpowodziową, a także do planowania systemu ubezpieczeń zagrożonego majątku.
Gdzie w Polsce występuje największe zagrożenie powodziowe?
Jak usłyszeliśmy w Wodach Polskich, bardzo mocno generalizując wyniki wstępnej oceny ryzyka powodziowego, można powiedzieć, że w Polsce południowej, północnej i na wybrzeżu. W pierwszym przypadku to regiony wodne Małej Wisły, Górnej Wisły (Wschodniej i Zachodniej) oraz Górnej i Środkowej Odry. Na tym obszarze zagrożenie powodowane jest przez letnie powodzie rzeczne o mechanizmie naturalnego wezbrania. W Polsce północnej, w regionach wodnych Dolnej Odry i Dolnej Wisły, zagrożenie jest efektem zimowych rzecznych powodzi zatorowych oraz wiosennych rzecznych powodzi roztopowych o charakterze naturalnego wezbrania. Na wybrzeżu występują zdarzenia związane z zalaniem terenu przez wody morskie, w tym ujściowe odcinki rzek i jeziora przybrzeżne. Do tego trzeba pamiętać o zmianach klimatu, które coraz częściej będą objawiać się groźnymi zdarzeniami na terenie całego kraju.
Opracowywane mapy zagrożenia i ryzyka powodziowego obejmują łącznie około 28 tys. km rzek. To oznacza, że dla takiej długości rzek będziemy dysponować kompleksową wiedzą na temat potencjalnej powodzi i jej skutków. Mapy te z jednej strony znajdą zastosowanie w planowaniu zagospodarowania przestrzennego, z drugiej natomiast stanowić będą podstawę opracowania planów zarządzania ryzykiem powodziowym, określających przewidziane do realizacji działania dotyczące ochrony przed powodzią – informują Wody Polskie.
Przeczytaj także: Zakończono modernizację obwałowania Wisły w Bieruniu
Konferencje Inżynieria
WIEDZA. BIZNES. ATRAKCJE
Sprawdź najbliższe wydarzenia
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.