Jesteśmy umówieni z wykonawcą, że zbiornik będzie w pełni funkcjonalny, będzie mógł przyjąć falę powodziową, w styczniu przyszłego roku. Zakończenie całej inwestycji to jest przyszły rok – pewnie druga połowa; trudno mi tutaj mówić, ponieważ jeszcze nie dostaliśmy od wykonawcy zaktualizowanego harmonogramu – wyjaśnił podczas briefingu prasowego zorganizowanego w Gliwicach.

Jak zapewniali przedstawiciele Wód Polskich, prace na budowie zbiornika są intensywne. Wykonawca – mimo niedawnych problemów z kruszywem – nie notuje opóźnień i realizuje działania zgodnie z harmonogramem technicznym i rzeczowym. Nie podano, jak procentowo zaawansowana jest budowa. W październiku ub.r. było to ponad 50%.

Racibórz Dolny to powstający w dolinie Odry, na terenie powiatu raciborskiego i częściowo miasta Racibórz, zbiornik przeciwpowodziowy o powierzchni 26,3 km² i pojemności 185 mln m³; będzie największym polderem w kraju. Zapora czołowa zbiornika ma mieć 4 km długości, lewobrzeżna – 9,6 km, a prawobrzeżna – 8,8 km. Wysokość ziemnych zapór sięgać ma nawet 10 m. Zbiornik zaprojektowano jako suchy, co oznacza, że będzie wypełniany wyłącznie w przypadku powodzi (ma zacząć działać przy wartości przepływu wody w Odrze powyżej 1210 m³/sek. Są plany, by w przyszłości został przekształcony na zbiornik mokry. Racibórz Dolny mógłby wtedy wpisać się w strategię rozwoju śródlądowych dróg wodnych, pełniąc funkcję żeglugową, a także retencyjną, rekreacyjną, gospodarczą i energetyczną.

Kluczową dla ochrony przeciwpowodziowej miast regionu położonych nad Odrą inwestycję realizuje firma Budimex w konsorcjum z Ferrovial Agroman Zastąpiła na tym miejscu spółkę Dagrados, z którą rozwiązano umowę po trzech latach od rozpoczęcia prac. Wartość kontraktu konsorcjum to ponad 734 mln zł, ale koszt całego projektu urósł już do kwoty 1,56 mld zł. Budowa jest w większości finansowana z budżetu państwa (532,5 mln zł), spora część środków pochodzi jednak z Banku Rozwoju Rady Europy (457,4 mln zł) oraz Funduszu Spójności (417 mln zł), a także Banku Światowego (109,6 mln zł) oraz Narodowego i Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (41,6 mln zł).

Przeczytaj także: Zbiornik Racibórz Dolny: prace są na półmetku