• Partner portalu
  • Partner portalu
  • Partner portalu
Partnerzy portalu

Powstanie analiza działań przeciwpowodziowych w zlewni rzeki Łęg

Opublikowano: 11-02-2020 Źródło: RZGW Rzeszów
Autor Wojciech Kwinta
Wojciech Kwinta
inzynieria.com

PGW Wody Polskie w Rzeszowie podpisały porozumienie z sześcioma gminami zlokalizowanymi w zlewni rzeki Łęg dotyczące wspólnego przygotowania i ogłoszenia przetargu na opracowanie analizy hydrologiczno-hydraulicznej w zlewni Łęgu i analizę lokalizacyjną zbiorników wielofunkcyjnych.


Gminy w zlewni Łęgu są narażone na powodzie. Fot. RZGW Rzeszów Gminy w zlewni Łęgu są narażone na powodzie. Fot. RZGW Rzeszów
  • Analiza hydrologiczno-hydrauliczna zlewni Łęgu wskaże działania chroniące lokalne gminy przed powodziami i suszami
  • W 2019 r. w tym obszarze wystąpiły intensywne opady deszczy, dobowo przekraczające 110 mm
  • W tym samym roku brak opadów i upały doprowadziły do niedoborów wody

Współpracę zadeklarowały gminy Kolbuszowa, Dzikowiec, Majdan Królewski, Bojanów, Grębów i Gorzyce. Analiza hydrologiczno-hydraulicznej w zlewni rzeki Łęg i analiza lokalizacyjną zbiorników wielofunkcyjnych ma pokazać, jakie działania należy podjąć, by wyeliminować zagrożenia związane zarówno z powodziami, jak i niedoborami wody.

W maju ubiegłego roku na obszarze zlewni Łęgu wystąpiły niezwykle intensywne opady deszczu, wskutek czego trzy stacje opadowe pracujące na terenie – Majdan Królewski, Wilcza Wola oraz Kolbuszowa – zanotowały opady dobowe przekraczające 110 mm. Największe natężenie opadu nastąpiło w zlewni rzeki Przyrwa, która posiada ujście poniżej zbiornika Wilcza Wola i jest lewobrzeżnym dopływem rzeki Łęg. Spowodowało to brak możliwości przechwycenia, opóźnienia czy spłaszczenia przechodzącej fali wezbraniowej i zalanie terenów zamieszkałych – informuje RZGW (Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej) w Rzeszowie.


W drugim półroczu 2019 r. w tych samych gminach odnotowano gwałtowny spadek poziomu wody w Łęgu i w ciekach dopływających do rzeki, a także obniżenie zwierciadła wód podziemnych. Powodem był brak opadów połączony z wysokimi temperaturami.

Zbiornik Wilcza Wola. Fot. RZGW Rzeszów

Zbiornik Wilcza Wola. Fot. RZGW Rzeszów

Na razie Wody Polskie podjęły działania mające na celu włączenia zbiornika Wilcza Wola do elektronicznego systemu nadzoru prowadzonego przez Centrum Operacyjne Ochrony Przeciwpowodziowej realizowanego w ramach „Projektu Ochrony Przeciwpowodziowej Dorzecza Odry i Wisły” finansowanego ze środków Banku Światowego. Planowane w ramach tego projektu działania pozwolą znacznie usprawnić pracę zbiornika poprzez m.in. wdrożenie elektronicznego monitoringu zapory, automatycznego sterowania zasuwami oraz elektronicznego pomiaru stanów wody – czytamy w komunikacie.

Przeczytaj także: Zabezpieczenia przeciwpowodziowe w Głuchołazach zostaną wyremontowane

Powiązane

Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.