• Ochroną przeciwpowodziową zostanie objęty obszar o powierzchni 31 km2
  • Tern jest zamieszkiwany przez 40 tys. mieszkańców
  • Są tu też zlokalizowane kluczowe dla Krakowa obiekty infrastrukturalne

Wzmocnienie ochrony przeciwpowodziowej

Przedsięwzięcie zakończy się w 2022 r. Po modernizacji wały zapewnią ochronę 40 tys. mieszkańców na obszarze 31 km2. Prace będą prowadzone w trzech dzielnicach: Podgórzu, Czyżynach i Nowej Hucie, a także w części gminy Wieliczka. Lepiej zabezpieczone będą infrastruktura miejska i obiekty przemysłowe. Dotyczy to m.in. elektrociepłowni w Łęgu, oczyszczalni ścieków Płaszów oraz Kujawy, ekospalarni odpadów i części urządzeń technologicznych huty Arcelor Mittal. Wrośnie bezpieczeństwo mniejszych przedsiębiorstw przy ulicach ulicach Lipskiej, Jana Surzyckiego, Rybitwy i Christo Botewa.


Konsultacje społeczne

W konsultacjach społecznych wzięły udział lokalne organizacje pozarządowe (Koalicja Ratujmy Rzeki) oraz przedstawiciele z Komisji Kształtowania Środowiska Rady Miasta Krakowa. Uzgodniono współpracę na rzecz zachowania najwyższych standardów prośrodowiskowych i zachowania miejscowych walorów przyrodniczych. Trwają też rozmowy Wód Polskich z Zarządem Zieleni Miejskiej na temat lokalizacji nasadzeń zastępczych.

Projekt za 150 mln zł

Inwestycja o wartości około 150 mln zł, współfinansowana z funduszy Banku Światowego, jest realizowana w ramach „Projektu ochrony przeciwpowodziowej w dorzeczu Odry i Wisły”. Prace rozpoczną się jeszcze w tym roku i zakończą w 2022 r.

Przedsięwzięcie ma ochronić Kraków przed szkodami i stratami powodziowymi, jak w 2010 r. podczas przejścia jednej z najwyższych fal powodziowych odnotowanych w miejskich archiwach.

Przeczytaj także: Na Żuławach zakończono odbudowę trzech ostróg na Wiśle