W planie jest budowa np. ośmiu wałów opaskowych, do tego wykonanie zabezpieczeń przeciwerozyjnych koryt czterech kanałów ulgi w obrębie miasta oraz na wylotach kolektorów deszczowych do Odry i kanałów ulgi. Zmodernizowany ma być system odprowadzania wód deszczowych i przesiąkowych z chronionych wałami terenów miasta. Do zadania wykonawcy należy też budowa dróg serwisowych, a także – w 10 lokalizacjach – schodów skarpowych.

Początek robót budowlanych zaplanowano na pierwszy kwartał 2021 r. Wartość umowy podpisanej z firmą Budimex S.A. to 117 mln zł. Prace mają potrwać dwa lata, będą objęte nadzorem przyrodniczym. Celem jest poprawa ochrony ponad 10 tys. mieszkańców i ich mienia oraz lokalnej infrastruktury.


Przypomnijmy, że ponad 23 lata temu, w lipcu 1997 r., wielka woda spowodowała ogromne zniszczenia m.in. w okolicy Zielonej Góry. Częściowo zalane były cztery miasta: właśnie Krosno Odrzańskie, ale także Nowa Sól, Bytom Odrzański i Szprotawa. Bóbr i Odra zniszczyły całkowicie lub częściowo około 3 tys. mieszkań.

Przeczytaj także: Umowa na rozbudowę wałów wokół Słubic