Partnerzy portalu

Remont umocnień brzegów Warty w Poznaniu. Wyeliminowany będzie beton

Opublikowano: 11-08-2020 Źródło: Wody Polskie

30,3 mln zł wyniesie całkowity koszt gruntownego remontu 5 km umocnień brzegów Warty w Poznaniu. Powstałe w latach 60. XX w. betonowe umocnienia rzeki są w fatalnym stanie. Podpisano już umowę z firmą, która zajmie się ich modernizacją. Głównym efektem ma być zabezpieczenie brzegów Warty przed erozją.


Fot. Wody Polskie Fot. Wody Polskie
  • Remont umocnień brzegów podzielono na sześć etapów
  • Zastosowane będą m.in. systemy gabionowe
  • To miejsce popularne wśród mieszkańców Poznania

Planowane prace w Poznaniu obejmą śródmiejski odcinek między mostem Przemysła I a rozwidleniem Warty z Cybińskim Kanałem Ulgi (za mostem św. Rocha). To fragment o długości 2,5 km, czyli łącznie 5 km umocnień. Mające już ponad pół wieku umocnienia brzegów Warty mają liczne spękania, wykruszenia i załamania. Wpływa to niekorzystnie i na ekosystem, i na bezpieczeństwo osób wypoczywających nad rzeką.

Fot. Wody Polskie Fot. Wody Polskie

Zgodnie z zamierzeniami, elementy betonowe zostaną zastąpione przez inne materiały. Wykorzystane będą kosze i materace gabionowe wypełnione kamieniem naturalnym i humusem. W ramach tego zadania użyte będą też np. maty biodegradowalne i rośliny, które korzeniami wzmocnią konstrukcję umocnień. Dzięki wyeliminowaniu betonowych płyt, a co za tym idzie – rozszczelnieniu powierzchni skarp, zwiększyć ma się m.in. retencja gruntowa. Głównym efektem ma być zabezpieczenie brzegów Warty przed erozją, które to zjawisko pogarsza warunki przepływu wód wezbraniowych i jest groźne dla infrastruktury.

W Poznaniu przewidziano również remont właśnie infrastruktury brzegowej: tarasów, schodów, slipów czy wylotów kanalizacji deszczowej). Prace obejmą też ciąg pieszy po obu stronach rzeki. Roboty będą prowadzone sześcioma etapami, po trzy na brzeg.

Spodziewany jest także wzrost atrakcyjności tego terenu. Latem poznaniacy i turyści mogą wypocząć na plażach miejskich, przepłynąć się tramwajem wodnym, wypożyczyć łódź motorową i kajaki. Do wyboru mają też wiele wydarzeń kulturalnych. Dzięki rozbudowie monitoringu miejskiego i montażowi oświetlenia nad Wartą jest coraz bezpieczniej. Rewaloryzacja brzegów Warty to kolejny krok – mówi Mariusz Wiśniewski, zastępca prezydenta Poznania.

Całkowity koszt modernizacji umocnień brzegów Warty to 30,3 mln zł, z czego niemal 26 mln zł wynosi unijne dofinansowanie.

Przeczytaj także: Rewitalizacja jeziora Jamno – naprawa wrót sztormowych to za mało

Foto, video, animacje 3D, VR

Twój partner w multimediach.

Sprawdź naszą ofertę!