• Partner portalu
  • Partner portalu
  • Partner portalu
Partnerzy portalu

Pogłębianie drogi wodnej do terminalu instalacyjnego w Świnoujściu

Opublikowano: 03-04-2024 Źródło: ZMPSiŚ

Dwie holenderskie jednostki, pogłębiarka Vox Ariane i wspomagająca Maas, rozpoczęły roboty czerpalne na potrzeby terminalu instalacyjnego do montażu wież wiatrowych w Świnoujściu. Prace trwają też w części lądowej.


Roboty czerpalne dla terminalu instalacyjnego w Świnoujściu. Fot. ZMPSiŚ Roboty czerpalne dla terminalu instalacyjnego w Świnoujściu. Fot. ZMPSiŚ
  • Szerokość toru podejściowego wyniesie 140 m
  • Dwa nabrzeża zostaną wyposażone w 10 stanowisk do wstępnego montażu wież
  • Terminal instalacyjny ma zostać uruchomiony na początku 2025 r.

Przed rozpoczęciem robót czerpalnych akwen oczyszczono z ferromagnetyków i zalegających w dnie potencjalnie niebezpiecznych elementów pochodzenia wojskowego.

Pogłębianie i rozbudowa nabrzeży

Za część hydrotechniczną inwestycji odpowiada Zarząd Morskich Portów Szczecin i Świnoujście (ZMPSiŚ). W ramach tego zadania pogłębione będzie podejście do terminalu instalacyjnego, powstają też nabrzeża. Część lądowa to inwestycja spółki Orlen Neptun.

Zakres prac w części wodnej obejmuje rozbudowę nabrzeży nr 1 i 2, budowę konstrukcji nabrzeża nr 3 (na długości 300 m) oraz pogłębienie kanału wejściowego i basenu portowego do głębokości technicznej 12,5 m. Wszystkie nabrzeża będą wysunięte na akwen Świny (w stosunku do istniejących budowli). W przyszłości będzie możliwa rozbudowa terminalu instalacyjnego.

Fot. ZMPSiŚ Fot. ZMPSiŚ


Obsługa statków transportowych i instalacyjnych

Nabrzeża obsłużą statki typu WTTV (ang. Wind Turbine Transport Vessel) o długości 220 m, szerokości 50 m i zanurzeniu 11 m, a także typu jack-up (do 170 m długości i 60 m szerokości). Nośność nabrzeża 1 wyniesie 50 kN/m2, a drugiego od 50 kN/m2 do 250 kN/m2. Tu znajdzie się stanowisko do scalania wież turbin wiatrowych o nośności 500 kN/m2. Trzecie zostanie przebudowane na długości 293,1 m, jego powierzchnia wraz z zalądowieniem (wcześniej brzeg będzie umocniony) przekroczy 32 tys. m2. W kolejnym etapie inwestycji zostanie przystosowane do obsługi statków.

Montaż wież dla morskich farm wiatrowych

Docelowo w pierwszej fazie robót powstaną nabrzeża o długości 500 m i głębokości technicznej 12,5 m. Będą wyposażone w 10 stanowisk do wstępnego montażu wież. Szerokość toru podejściowego wyniesie 140 m. Na lądzie znajdą się place składowe do obsługi 80 turbin o mocy jednostkowej 15 MW. Uruchomienie terminalu zaplanowano na początek 2025 r.

Fot. ZMPSiŚ Fot. ZMPSiŚ

Montaż wież (wysokość ponad 100 m, masa 1200 ton każda) będzie realizowany na dwóch nabrzeżach. Terminal obsłuży największe aktualnie statki typu jack-up służące do instalacji elementów morskich farm wiatrowych.

Część hydrotechniczną realizuje spółka Porr, inżynierem kontraktu jest Sweco Polska. Roboty na lądzie prowadzi Budimex.

ZMPSiŚ uzyskał dofinansowanie 85% kosztów całkowitych projektu „Budowa zdolności przeładunkowej portu morskiego w Świnoujściu do obsługi potrzeb morskiej energetyki wiatrowej” z instrumentu Łącząc Europę. Całkowita wartość zadania to 77,5 mln euro, kwota środków unijnych to 65,9 mln euro.

Przeczytaj także: Przekop Mierzei Wiślanej. Zostało 900 m. Roboty w tym roku

Konferencje Inżynieria

WIEDZA. BIZNES. ATRAKCJE

Sprawdź najbliższe wydarzenia