Kontrakt w Łasku został podpisany tuż przed oficjalnym połączeniem się spółek Per Aarsleff sp. z o.o. oraz Aarsleff sp. z o.o. w styczniu 2019 r., w okresie gorącym i pełnym zmian, zmian również personalnych. Fakt ten na pewno pozytywnie wpłynął na realizację tego zadania i zmotywował zespół do wspólnego działania w nowych strukturach. Wiadomo było, że modernizacja w Łasku do łatwych należeć nie będzie, dlatego tym bardziej do realizacji potrzebny był mocny i skonsolidowany zespół ludzi chętnych do pokonywania trudności. Ciekawostką może być to, że cały czas mieliśmy wsparcie z góry, ponieważ podczas realizacji prac towarzyszyły nam latające nad głowami F-16 z 10 Eskadry Lotnictwa Taktycznego. Tak więc rozpoznanie mieliśmy pierwszorzędne!
Fot. 1. Bezwykopowa renowacja kanalizacji w Łasku. Fot. Aarsleff sp. z o.o.
- W Łasku realizowany jest projekt, w ramach którego bezwykopowej renowacji poddano około 6000 m kolektorów głównych kanalizacji sanitarnej o średnicach od DN200 do DN600
- Do wymiany przeznaczono około 1000 m kanałów
- Renowacja kanałów z wykorzystaniem rękawa filcowego Aarsleff PAA-SF-LINER STD jest już zakończona
- Kontrakt realizowany przez Aarsleff sp. z o.o. zostanie sfinalizowany wiosną 2020 r.
Modernizacja kolektorów głównych kanalizacji sanitarnej w Łasku
Kontrakt polegał na bezwykopowej oraz wykopowej modernizacji kolektorów głównych kanalizacji sanitarnej na terenie miasta. Łącznie do wymiany przeznaczonych zostało około 1000 m kanałów, natomiast do wyłożenia rękawem filcowym Aarsleff PAA-SF-LINER STD około 6000 m przewodów o średnicach od DN200 do DN600. Dodatkowo renowacji należało również poddać ponad 150 studni kanalizacyjnych. Niby zadanie takie jak każde inne, ale już na początku pojawiły się niespodzianki, niekoniecznie ułatwiające nam realizację.
Fot. 2. Bezwykopowa renowacja kanalizacji w Łasku. Fot. Aarsleff sp. z o.o.
Problemy z wodami gruntowymi
Już podczas wstępnego czyszczenia kanałów, wykonanego w celu rozpoznania tego, co nas czeka, natrafiliśmy na sporo problemów. To, że mamy do czynienia z wysokimi wodami gruntowymi i znaczącą infiltracją gruntu do kanałów, wiedzieliśmy od początku. Często po wstępnym przygotowaniu kanału, w momencie, kiedy nastąpiła już dostawa rękawa na teren budowy, okazywało się, że rurociąg trzeba czyścić ponownie.
Fot. 3. Bezwykopowa renowacja kanalizacji w Łasku. Fot. Aarsleff sp. z o.o.
Poprzez nieszczelności w rurach oraz połączeniach międzyrurowych grunt rodzimy znowu zagościł w naszych kanałach, co przekładało się na dodatkowe godziny przeznaczone na czyszczenie. Wystąpiły również odcinki, wzdłuż których wykonywaliśmy odwodnienie liniowe igłofiltrami z uwagi na tak duży napływ wód gruntowych do wnętrza kanału. Podczas całego zadania wydobyto z kolektorów około 300 ton osadu! (fot. 1).
Fot. 4. Bezwykopowa renowacja kanalizacji w Łasku. Fot. Aarsleff sp. z o.o.
Problemem były również odwrotne sytuacje, czyli eksfiltracje ścieków do gruntu, co pewnego razu bardzo niemiło nas zaskoczyło. Po wieczornej ulewie, gdy przyjechaliśmy rano na budowę, aby przygotować kanał do renowacji, natrafiliśmy na wielką dziurę w jezdni! (fot. 2). Na szczęście nikomu nic się nie stało, a taka niespodzianka wydarzyła się tylko raz.
Fot. 5. Bezwykopowa renowacja kanalizacji w Łasku. Fot. Aarsleff sp. z o.o.
Oczywiście było kilka takich sytuacji, kiedy przed rozpoczęciem renowacji musieliśmy przebudować kanał, ponieważ groziło mu zawalenie, ale dzięki pomocy zamawiającego i sprawnego podwykonawcy za każdym razem udawało się szybko opanować awaryjne kwestie (fot. 3, 4).
Fot. 6. Bezwykopowa renowacja kanalizacji w Łasku. Fot. Aarsleff sp. z o.o.
Renowacja z wykorzystaniem rękawów filcowych
Renowacja wykonywana była przy użyciu dwóch technologii. Jako medium do utwardzania rękawów filcowych stosowane były woda (fot. 5, 6) oraz para wodna (fot. 7, 8). Doświadczony zespół każdorazowo i indywidualnie w odniesieniu do każdego odcinka podejmował decyzję o tym, która technologia będzie użyta. Kryterium wyboru zawsze była kondycja kanału oraz poziom wód gruntowych. Nie zawsze był to oczywisty wybór i wielokrotnie wiązało się to z dużym ryzykiem, jednak, jak pokazał czas, wszystkie decyzje były podjęte słusznie. Kilkukrotnie obawialiśmy się, że kanał może ulec zawaleniu podczas instalacji, ale górę wzięło doświadczenie naszego zespołu i… trochę też sprzyjało nam szczęście – mówił kierownik budowy Piotr Szczepanik. Często prace w Łasku wykonywane były w kilku miejscach w tym samym czasie. Dwa zestawy parowe, jedna kotłowania wodna oraz zestawy z wozami czyszczącymi, a także wozy frezujące towarzyszyły mieszkańcom tej miejscowości w ostatnich miesiącach.
Fot. 7. Bezwykopowa renowacja kanalizacji w Łasku. Fot. Aarsleff sp. z o.o.
Do obecnej chwili wszystkie kanały zostały poddane renowacji, zatem najtrudniejszy element tego kontraktu został zrealizowany. Teraz kończymy prace wykopowe oraz renowację studni. Jeżeli pozwoli na to łagodna zima, to już wczesną wiosną mieszkańcy Łasku nie będą napotykali problemów związanych z zajętościami dróg na terenie miasta i pozostanie im tylko podziwianie przelatujących w chmurach F-16.
Fot. 8. Bezwykopowa renowacja kanalizacji w Łasku. Fot. Aarsleff sp. z o.o.
Dzięki renowacji przy użyciu filcowego rękawa Aarsleff system kolektorów został uszczelniony, co w efekcie końcowym na pewno znacznie zmniejszy dostawanie się poprzez system kanalizacji wód gruntowych do oczyszczalni ścieków. Bez wątpienia usprawni to jej działanie.
Przeczytaj także: Renowacja kanalizacji w centrum Białegostoku
Konferencje Inżynieria
WIEDZA. BIZNES. ATRAKCJE
Sprawdź najbliższe wydarzenia
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.