• Partner portalu
  • Partner portalu
  • Partner portalu
Partnerzy portalu

TERRA-JET DJ 20 w akcji

Układanie rur osłonowych HDPE niedaleko norweskiego Trondheim


Opublikowano: 24-05-2024 Źródło: Inżynieria Bezwykopowa 2/2024 [94]

Kilka kilometrów na północny-zachód od miejscowości Klett niedaleko Trondheim w Norwegii, przeprowadzono układanie rur osłonowych HDPE pod instalację gazową. Wyspecjalizowane w technologiach bezwykopowych przedsiębiorstwo z Trondheim wybrało do tego zadania maszynę HDD TERRA-JET DJ 20, aby bez problemu przejść pod ruchliwą drogą w trudnych, zimowych warunkach.


FOT. 1. | Instalacja TERRA-JET DJ 20 przed użyciem systemu kotwiącego; reflektory LED w akcji FOT. 1. | Instalacja TERRA-JET DJ 20 przed użyciem systemu kotwiącego; reflektory LED w akcji

TERRA-JET DJ20 to już kolejna generacja wiertnic HDD znanego i cenionego szwajcarskiego producenta TERRA AG, który w przyszłym roku będzie obchodził swój 50. jubileusz. DJ20 dysponuje mocą 55kW generowaną przez niezawodny silnik Hatz Diesel oraz optymalnymi parametrami roboczymi.

Do wykonania byty dwa przewierty o długościach 22 i 34 metry. Instalowana rura to HDPE o średnicy 110 mm. Wykopy startowe zostały przygotowane na płaskim terenie pod kątem prostym do pobocza drogi. Kąt wejścia głowicy pilotowej zaplanowano odpowiednio na 30 i 45% (pochylenie masztu wiertnicy i stabilizacja lemieszem). Teren po drugiej stronie pokonywanej drogi wznosił się, ale dla żerdzi wiertniczych o promieniu gięcia 35 m utrzymanie założonej trajektorii przewiertu nie stanowiło problemu.

FOT. 2. | Spotkanie zarządu TERRA i DTA, w tle najnowsza wiertnica skalna TERRA-JET DJ23AT FOT. 2. | Spotkanie zarządu TERRA i DTA, w tle najnowsza wiertnica skalna TERRA-JET DJ23AT

Grunt na trasie byt głównie gliniasty, ale zdarzały się pojedyncze kamienie o średnicy około 10 cm. Pomimo przeszkód, przewiert wykonano w bardzo krótkim czasie 1–1,5h. Ze względu na przewidywane zakamienienie, podczas wiercenia użyto agresywnej głowicy uzbrojonej w mocne i twarde zęby.

FOT. 3. | Wiercenie pilotowe z kątem wejścia około 24° (pochylenie masztu 45%) przy wsparciu lemiesza tylnego FOT. 3. | Wiercenie pilotowe z kątem wejścia około 24° (pochylenie masztu 45%) przy wsparciu lemiesza tylnego

Wciąganie rury HDPE 110 mm odbywało się za pomocą rozwiertaka ROCK 135 R. Już podczas przewiertu pilotowego i podczas całego zadania doskonale sprawdził się system ADBS (Automatic Drilling and Backreaming System) zapobiegając utknięciu rozwiertaka w kilku zakamienionych miejscach. System ADBS automatycznie regulował moment obrotowy i siłę wciągania, optymalizując tym samym prędkość wciągania na całej długości przewiertu i dostosowywał parametry wiercenia do istniejących obciążeń.

FOT. 5. | Rozwiercanie i wyciąganie rur w miejscu 2 wiercenia (długość 34 m). Demontaż rozwiertaka i uchwytu FOT. 5. | Rozwiercanie i wyciąganie rur w miejscu 2 wiercenia (długość 34 m). Demontaż rozwiertaka i uchwytu

Wspomagany automatycznie podajnik żerdzi, podgrzewana obrotowa kabina (sterowana hydraulicznie) oraz reflektory LED, umożliwiły komfortową i wydajną pracę, pomimo trudnych warunków atmosferycznych (niska temperatura i krótki dzień).

Konferencje Inżynieria

WIEDZA. BIZNES. ATRAKCJE

Sprawdź najbliższe wydarzenia