Co, jak i dlaczego należy sprawdzić przy odbiorze prac renowacyjnych w technologii CIPP, aby wydać pieniądze bez ryzyka nieuzyskania oczekiwanych efektów? Doświadczenia i zalecenia europejskie, czyli zestaw dobrych praktyk a rzeczywistość placu budowy – o tym w trakcie II Konferencji „CIPP Technology Days” mówił dr inż. Dariusz Zwierzchowski z Centrum Badań i Certyfikacji sp. z o.o.
Dr inż. Dariusz Zwierzchowski, Centrum Badań i Certyfikacji sp. z o.o. Fot. Quality Studio
Jak stwierdził, najpierw powinniśmy określić kryteria oceny projektu renowacyjnego. Już na etapie projektowania inwestycji inwestor musi określić swoje oczekiwania, wymagania. Współpraca z projektantem nie zawsze przebiega tak, jakby się chciało, ale jest bardzo ważna i musi być ścisła – powiedział dr inż. Dariusz Zwierzchowski. PFU (Program Funkcjonalno-Użytkowy) i SIWZ (Specyfikacja Istotnych Warunków Zamówienia) musi określić wymagania odnośnie do wykonania i odbioru prac, sposobu kontroli i zakresu badań. Inwestor musi też zapewnić odpowiedni nadzór nad pracami i odpowiednią współpracę z laboratorium posiadającym odpowiednie kompetencje.
Przypominał, że poprawne zaprojektowanie wykładziny CIPP wymaga wyboru metody obliczeniowej. Trzeba być w tym konsekwentnym. Nie mieszamy metod – podkreślił.
Następnie należy określić rolę wykładziny. Czy np. mamy tylko wzmocnić kanał, czy tylko go uszczelnić i poprawić hydraulikę? Później trzeba dobrać rękaw zgodnie z dopuszczonymi przez zamawiającego technologiami. Ważne jest też zdefiniowanie wymaganej sztywności obwodowej lub krótkoterminowego modułu sprężystości. Trzeba także uwzględnić rzeczywisty stan kanału. Bardzo ważne jest też zdefiniowanie minimalnej grubości wykładziny CIPP.
Obecnie jest tendencja, że moduł sprężystości, jako parametr, idzie bardzo do góry. Kiedyś mówiliśmy o żywicach 2100, 3000 megapascali, a dziś przy wykładzinach utwardzanych UV, jest to ponad 20 tys. Powoduje to, że jeśli mamy bardzo duży model sprężystości, spada nam grubość wykładziny. Cienka jest w stanie przenieść nawet te obciążenia, które zakładaliśmy. Trzeba podejść tu zdroworozsądkowo – wyjaśniał dr inż. Dariusz Zwierzchowski.
Błąd istnieje i się sumuje
Prace renowacyjne uznaje się za wykonane zgodne z dokumentacją projektową, specyfikacją techniczną i wymaganiami zamawiającego, jeśli wszystkie pomiary i badania dały wyniki pozytywne, uwzględniając błąd niepewności pomiaru. Błąd ten występuje zawsze. Wszystkie urządzenia, które są w laboratorium, są wzorcowane, mają jakąś niedokładność. Trzeba sobie zdawać sprawę, że błąd ten istnieje i się sumuje. Nikt nie wymaga od laboratorium, żeby taki błąd był oszacowany. A powinien – dodawał.
Odbiór może nastąpić jedynie w przypadku pozytywnego wyniku przeprowadzonych badań, prób i pomiarów. Weryfikacji podczas odbioru podlega:
– zgodność wykonania z dokumentacją projektową;
– zgodność zastosowanych materiałów: karty techniczne;
– prawidłowość wykonania instalacji;
– wyniki badań kontrolnych: cechy materiałowe, szczelność itp.;
– wynik inspekcji telewizyjnej.
Jeśli chodzi o dokumentację, to norma narzuca nam wymóg dokumentacji z kontroli procesu instalacji wykładziny CIPP oraz osobno z kontroli prac renowacyjnych w technologii CIPP – mówił dr inż. Dariusz Zwierzchowski.
Zaleca się okresowe sprawdzanie natężenia promieniowania lamp, zgodnie z zaleceniami producenta lamp UV. Tłumaczył, że wszystkie kontrolowane parametry należy rejestrować tak często, aby móc uchwycić możliwe krótkotrwałe zdarzenia, np. nagłe wzrosty ciśnienia. Kontrola prac renowacyjnych oraz badania powinny być przeprowadzone zgodnie z wymaganiami normy PN-EN ISO 11296-1.
Różnice w odbiorach prac renowacyjnych
Po co badać próbki wykładziny renowacyjnej? Technologia CIPP jest technologią wykonywaną in situ. Jakość wykonania obarczona jest wieloma ryzykami i zależy od wielu czynników, np. sprzętu, warunków atmosferycznych, sprawności ekipy itp.
W ostatnich latach jakość renowacji zmieniła się bardzo. Możemy to prześledzić, przeglądając historyczne raporty IKT. Kto powinien zlecać badania? Wszyscy wiedzą, jaka jest odpowiedź, natomiast jest… inaczej. Badania powinien zlecać bezpośrednio inwestor, ponieważ zawsze dwuznaczna jest sytuacja, gdy wykonawca sam siebie kontroluje – mówił.
Zaleca się, aby próbka była pobierana w studni pośredniej z ograniczeniem kształtu odpowiadającym wymiarom naprawianego kanału.
Autor porównał różnice w odbiorach prac renowacyjnych w Niemczech i w Polsce. Porównał m.in. kontrolę dokumentacji zgodności materiałowej, kontrolę CCTV po renowacji, pomiar szczelności kanału wg EN1610, pomiar grubości wykładziny czy oznaczenie modułu sprężystości wykładziny.
Przeczytaj także: II Konferencja CIPP Technology Days
Foto, video, animacje 3D, VR
Twój partner w multimediach.
Sprawdź naszą ofertę!
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.