Polskie Stowarzyszenie Technologii Bezwykopowych (PSTB) kończy prace nad zbiorem wytycznych dotyczących odbioru prac renowacyjnych realizowanych z wykorzystaniem technologii CIPP (ang. Cured in Place Pipe). Właśnie to było tematem dyskusji, jaka odbyła się na zakończenie IV Konferencji „Renowacja Wykładzinami (Rękawami) Utwardzanymi na Miejscu”.
Sesja robocza. IV Konferencja „Renowacja Wykładzinami (Rękawami) Utwardzanymi na Miejscu”. Fot. Quality Studio dla www.inzynieria.com
Zgodnie z założeniem Stowarzyszenia, branża powinna mieć wpływ na finalny kształt przygotowywanego dokumentu, dlatego mówiono o tym właśnie w trakcie spotkania w Poznaniu. Wytyczne służą temu, żeby wszystkie strony procesu inwestycyjnego wiedziały, jakie elementy i w jakim momencie trzeba wykonać, jakie warunki powinny być spełnione. Tego typu dokumenty uporządkowują rynek. Taki jest ich cel. CIPP to przecież w Polsce stosunkowo nowa technologia. Wszyscy mamy uwagi, wszyscy powinniśmy być zainteresowani ich wspólnym stworzeniem – powiedział na wstępie dr hab. inż. Adam Wysokowski z Uniwersytetu Zielonogórskiego, profesor UZ.
dr hab. inż. Adam Wysokowski z Uniwersytetu Zielonogórskiego, profesor UZ. Fot. Quality Studio dla www.inzynieria.com
Pomysł opracowania wytycznych dotyczących odbioru prac renowacyjnych realizowanych z wykorzystaniem CIPP pojawił się przed laty, natomiast konkretne prace zaczęły się stosunkowo niedawno. Pojawiły się osoby, które wykazały zainteresowanie stworzeniem szkicu, postanowień ogólnych. Na kilku pierwszych spotkaniach ustaliliśmy spis treści, następnie zaczęliśmy opracowywać poszczególne rozdziały. Proces cały czas trwa, dopracowujemy pierwszą wersję. Wytyczne są pewnego rodzaju podkładem, znalezieniem grupy potrzebnych norm, wybrania z nich konkretnych metod badawczych. Rozpoznanie tego, co robimy i jak będzie to kontrolowane, jest bardzo ważne. W państwach z nami sąsiadujących takie normy są. Moglibyśmy skopiować niemieckie, austriackie, może brytyjskie czy inne, ale nie chcemy tego robić, bo wiemy, że specyfika każdego kraju jest trochę inna. Dotyczy to nawet obiektywnego dostępu do narzędzi badawczych, do laboratoriów – mówił dr inż. Bogdan Przybyła, Politechnika Wrocławska.
dr inż. Bogdan Przybyła, Politechnika Wrocławska. Fot. Quality Studio dla www.inzynieria.com
Duże zainteresowanie powstającymi wytycznymi wyraża całe środowisko, w tym największe firmy z sektora bezwykopowej renowacji podziemnej infrastruktury. Chyba w całym budownictwie nie ma tak niepewnych albo mało zdefiniowanych zagrożeń, z jakimi my się borykamy. Jeśli będziemy mieć wytyczne, z całą pewnością wszystkim to pomoże, i zamawiającym i wykonawcom. Przecież również badania mogą być elementem rozwoju firmy, wskazywania na to, gdzie jesteśmy za słabi. Nie przesadzajmy jednak w wymaganiach, jeszcze jesteśmy na dorobku, co nie oznacza oczywiście, że mielibyśmy robić coś nie do końca dobrze – stwierdził Mariusz Iwanejko z firmy Blejkan S.A.
Przy mikrofonie Mariusz Iwanejko, Blejkan S.A. Fot. Quality Studio dla www.inzynieria.com
Uwagi zebrane podczas IV Konferencji „Renowacja Wykładzinami (Rękawami) Utwardzanymi na Miejscu” będą przeanalizowane przez zespół roboczy, a te uznane za zasadne zostaną uwzględnione w wytycznych. Próbny tekst wytycznych zostanie przedstawiony na internetowej stronie PSTB.
Przeczytaj także: CIPP od A do Z – wiedza, praktyka, odbiór prac renowacyjnych
Konferencje Inżynieria
WIEDZA. BIZNES. ATRAKCJE
Sprawdź najbliższe wydarzenia
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.